Zdravý spánek je základem dobré nálady a náš organismus ho velmi potřebuje. Jestliže se chceme probouzet plni energie, měli bychom spát v přiměřených podmínkách.
Pokud se chceme dobře vyspat, měli bychom si před tím, než se uložíme ke spánku, odpočinout. Zní to sice zvláštně, ale je to fakt. Ideální je proto ložnice, kde není televizor. Dívat se na televizi před spaním je škodlivější, než si myslíme. Lidé se nejednou zamýšlejí nad tím, proč nemohou usnout, přičemž zapomínají na to, s kolika emocemi si jejich organismus musel poradit před tím, než konečně usnou. Mimo to, záření televize, počítačového monitoru a mobilu snižuje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za regulaci denního cyklu (času spánku a bdění). Jestliže se vystavíme působení tohoto záření před spaním, budeme hůře usínat a častěji se v noci budit a průběhu dne pocítíme další negativní následky.
Podobně i hluk nepříznivě ovlivňuje kvalitu spánku a následně výkonnost během následujícího dne. Stává se, že dlouho do noci sledujeme televizor v naději, že nás uspí, nebo se po náročném pracovním dni přehnaně společensky angažujeme na sociálních sítích. Někdy nás dokonce tyto aktivity pohlcují více, než práce. Pokud je to tak, můžeme zapomenout na dobrý spánek. V posteli bychom neměli používat notebook ani mobil, protože jejich ostré světlo způsobuje, že ztrácíme chuť spát. Surfování po facebooku a jiných sociálních sítích nás natolik emocionálně vtahuje, že potom nejsme schopní usnout. Někdy se příliš zaobíráme politickou situací, sportem, nebo soukromým životem známých a přátel, přičemž tyto „informace“ nám brání klidně usnout. Namísto relaxace a ztišení totiž začínáme analyzovat to, co jsme se dozvěděli.
Před spaním je vhodné poslouchat příjemnou hudbu, která nám pomůže odpoutat se od každodenních starostí a ztišit si mysl. Hlasité filmy s drastickými scénami a agresivní hudba se nedoporučují, protože mozek si má v noci odpočinout, v čemž mu uvedené podněty brání. Ideální je, když všichni, kteří žijí v jedné domácnosti, chodí spát ve stejný čas. Tím se dá předejít rušení zvukem z televizoru nebo rozhlasu, který se ozývá z vedlejší místnosti. Ten, kdo se hodinu před spaním nevěnuje telefonování, zábavě na počítači a dívání se na televizi, ale využije jí na relaxaci, koupel, nebo poslouchání příjemné hudby, se ráno probudí odpočatý a vyspaný. Zato ten, kdo tyto pravidla nedodržuje, se probudí unavený, přestože spal stejný počet hodin. Mnoho činitelů tedy ukazuje na to, že usínat a spát se má v tichu.