Projíždějící auta, dunění z domácího kina, hádky sousedů, nebo plačící dítě, přestože žádné nemáte. Pokud nežijete na samotě u lesa, musíte každý den zvládnout soužití (nejen) se sousedy. A to může být pořádně hlučné. Jak nabrat síly na nový den, když vám spánek kazí hluk v ložnici?
Spánek a hluk nejdou příliš dohromady – ticho je klíčové nejen při usínání, ale také během spánku. Pokud zrovna nepatříte ke šťastlivcům s vysokou tolerancí hluku, může vám hlučné okolí způsobit poruchy spánku a onemocnění.
Hluk během spánku ovlivňuje hladinu stresových hormonů, které zapříčiňují jeho fragmentaci díky předčasnému probouzení a logicky také zkrácení jeho celkového trvání.
Nedostatek spánku oslabuje váš imunitní systém a zvyšuje riziko zdravotních a psychických potíží, jako jsou cukrovka, obezita či deprese. Hluk od 60 decibelů může přispět k onemocnění srdce. Pro srovnání, jedoucí auto vydává průměrně hluk 70 decibelů.
Kvalitní klidný spánek je základem dobrého zdraví.
Míru hluku během dne i noci pravidelně mapuje Ministerstvo zdravotnictví. Poslední zjištěná data hlukových map jsou z roku 2017, přičemž ukazují, že až statisíce obyvatel větších měst žijí a spí v hluku. Snesitelná hranice hluku, která je v průměru 55 decibelů během dne a 40 decibelů v noci, se denně překračuje například v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a v řadě dalších, zejména větších měst.
Řídit se však pouze hlukovou mapou opravdu nestačí. I dům, ve čtvrti s nízkým dopravním provozem a bez jakýchkoliv podniků v blízkosti, vás může nemile překvapit hlučnými sousedy.
Pokud krčíte rameny s myšlenkou, že něco takového stejně nelze ovlivnit, profesionální realitní makléř vám dokáže opak. Hlučnost sousedů je do určité míry dána bytem, ve kterém bydlíte – například sílou stěn, zvukotěsností vchodových dveří a oken atd.
Pavel Velebil z TIDE REALITY radí: „Klíčová je studie bytu, ze které dokážete vyčíst potenciální obtěžování jednotlivých místností hlukem. Pozor si dávejte především na to, v jakém vztahu je ložnice s dalšími místnostmi, například zda je v dostatečné vzdálenosti od technického zařízení, jako jsou myčka či pračka. Postel by měla být přiražená k nosné stěně, případně k akustické izolační příčce.“
Zvýšený hluk trápí řadu velkých měst. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Potenciální hlučnost byste si proto měli zmapovat ještě při prohlídkách nemovitosti. Konstrukce bytů by měla dle platných norem utlumit obvyklý hluk v ostatních bytech i z ulice, například rozhovor sousedů či televizor na běžnou hlasitost. Propustit by se měly pouze výjimečně hlasité zvuky nad hranicí decibelů, jako jsou hlasité vyzvánění telefonu či počítače nebo pláč dítěte.
Čas prohlídky bytu se proto snažte přizpůsobit na dobu s vyšší šancí, že jsou potenciální sousedi doma. Kolem 4 až 5 hodiny odpoledne poznáte lépe hlučnost okolí než v 9 ráno, kdy je většina lidí v práci.
Při výběru ložnice věnujte pozornost zejména kvalitě oken a dveří. A nezaměřujte se pouze na jejich odhlučnění. Pro zdravý spánek je důležité nejen ticho, ale také čistý vzduch a optimální teplota mezi 18 až 20 stupni. V tom vám může pomoci pravidelné větrání, které však nemusí být všude bezproblémové. V oblastech například se zvýšenou prašností či polohou oken do rušné ulice, si otevřením oken v ložnici spíše uškodíte.
Pokud se chcete přestěhovat do již zařízeného bytu, zjistěte si míru hlučnosti spotřebičů na energetických štítcích.
Pokud již v hlučné nemovitosti bydlíte, máte prakticky dvě možnosti – přestěhovat se a najít nové bydlení s profesionální pomocí nebo do bytu investovat a odhlučnit jej.
Pomoci vám mohou akustické sádrokartonové desky, které výrazně snižují hluk až do 78 decibelů. Využít je můžete na vnitřní příčky, předstěny a podhledy v interiérech. Hluk od sousedů se také často přenáší umakartovým jádrem v koupelně a na toaletě, proto zvažte jeho vyzdění.
Nákladnou, avšak účinnou investicí jsou také protihlukové vchodové i interiérové dveře. Ke zvukové izolaci bytu přispěje i výměna podlahové krytiny na plovoucí podlahu, případně hustý zátěžový koberec.
Jestliže nechcete zasahovat do konstrukce bytu, můžete hluk redukovat také chytrým vybavením. Zejména špatně odhlučněná okna budete těžko v bytě vyměňovat. Variantou mohou být praktické závěsy proti hluku z ulice, které dokážou příjemně tlumit zvuky.
Praktickou vychytávkou proti hluku od sousedů bydlících hned vedle vás je vestavěná šatní skříň či policový díl přes celou stěnu.
Usilujte o co největší snížení hluku v domácnosti. Například pouštějte myčku a pračku, když nejste doma. Každý den si udělejte alespoň hodinu ticha a klidu, například tím, že rušivé technologie necháte mimo dosah. Sluch pracuje i během noci, proto se pokuste zajistit maximální ticho v ložnici. Hlučnost v místnosti, kde spíte, by neměla přesáhnout 40 dB. Vyhýbejte se elektronice a jakýmkoli zdrojům hluku. Pokud potřebujete ve své ložnici ventilátor, vyberte si extrémně tichý model.
Protihlukově může působit také vestavěná šatní skříň v ložnici.
Ke klidnému spánku jednoznačně přispívá i prostředí, ve kterém usínáte. Ložnice by měla být vzdušná a nejlépe bezprašná, takže ji zbytečně nepřecpávejte nábytkem. Barvy ložnice volte tlumené, vyhněte se zejména teplým a zářivým barvám.
Další prioritou by mělo být pohodlí, proto si dopřejte v ložnici kvalitní postel s polohovatelným roštem a zdravotní matrací. Osvěžující spánek také podpoří anatomické zdravotní polštáře a příjemně lehké přikrývky.
Pokud svůj domov vylepšíte všemi tipy, stane se z vaší ložnice tichá oáza klidu, kterou může přerušit snad jen chrápající partner. Na toho je veškerá izolace bohužel krátká.