Dítě bojující s kašlem si potřebuje v noci pořádně odpočinout. Spokojenému spánku však brání úporné záchvaty kašle. Je to začarovaný kruh. Nevyspí se nejen děťátko, ale i celá rodina. Jak dítěti, které trápí kašel, pomoci?
Během dne by mělo dítě, které má kašel, dostatečně pít. Především pokud má dítě vlhký kašel a lečíte jej mukolytiky, tedy léky, jejichž složení umožňuje zkapalnění průduškového sekretu. V takovém případě je dostatečný pitný režim nezbytný, protože cílem léčby vlhkého kašle je naředění hustého hlenu. Tím dojde k usnadnění vykašlávání a uvolnění dýchacích cest. Mukolytika by dítě mělo užívat jen přes den, nikdy ne na večer či dokonce na noc. Co nejvíce hlenu je potřeba vykašlat během dne, aby kašel tolik nenarušoval spánek v noci.
Pod pojmem „suchý kašel“ se skrývá dráždivý kašel bez produkce hlenu. Ten často vyvolává úporné záchvaty kašle. Léčba tohoto druhu kašle spočívá v užívání přípravků, které tyto záchvaty tlumí. Ideální je, když vždy budete konzultovat typ kašle s lékárníkem, než dítěti zakoupíte volně prodejný přípravek k jeho léčbě.
Platí to v každém případě, dítě by mělo spát v dobře vyvětrané ložnici se správnou vlhkostí vzduchu (vzdušná vlhkost by měla být 40 až 60 %, při nachlazení by se měla držet spíše u vyšší hranice) a s přiměřenou teplotou (kolem 18 °C). Pokud dítě kašle, je to však ještě důležitější, protože spánek ve správném ovzduší pomáhá přinést úlevu od záchvatů kašle.
Malému pacientovi ulevíte také tím, že mu pod hlavičku dáte větší polštář.
Odstraňte interiérové osvěžovače vzduchu a parfémy. Udržujte dětský pokoj bez prachu či chloupků od domácích mazlíčků. Odneste především plyšové hračky, ve kterých se snadno drží prach. Ty, kterých se malý pacient odmítá vzdát, často perte. Častěji také vyměňujte ložní prádlo.
Je to především na zvážení rodičů, kteří své děťátko znají nejlépe ze všech a většinou správně cítí, kdy už je lékaře třeba. Obecně však lze říci, že kašel by měl postupně odeznít během deseti dnů. V případě, že stále přetrvává, je potřeba navštívit pediatra, aby odhalil příčinu.
Pokud kašel nezmizí ani po deseti dnech, měli byste s dítětem navštívit lékaře.
Zánět hrtanu neboli laryngitida je nemoc, která se nejčastěji projeví právě v noci, kdy se dítě probudí s pocitem, že se mu špatně dýchá, může štěkavě kašlat, sípat a lapat po dechu.
Děti jsou touto nemocí více ohroženy než dospělí. Při laryngitidě dochází ke zduření sliznice hrtanu a zatímco u dospělého člověka se prostor zúží jen o 20 % a pociťuje tak jen drobné potíže, u dítěte se při stejném otoku zmenší vnitřní prostor až o 70 %.
Rodiče samozřejmě sípání a štěkavý kašel dítěte pěkně vyděsí. První a nejdůležitější pomocí je však obyčejný chladný vzduch. V zimě je nejlepší dítě pořádně zabalit do deky a otevřít okno dokořán. Pokud je teplo, pak v akutní situaci může pomoci i otevřená lednice a obklady hrdla (studené a suché).
Důležité také je, aby se dítě uklidnilo, i když je to v této situaci jistě náročné. Pláč totiž otok jen zhoršuje. Váš úkol je tedy jasný. I když se jedná o náročnou situaci, ze všech sil se snažte působit klidně a děťátko utěšte ve vaší bezpečné náruči. Můžete také pomalu podávat dítěti studenou tekutinu a držet jej vsedě. Laryngitida není tak nebezpečná, jak by mohly její děsivé příznaky naznačovat. Většinou chlad pomůže a dítěti se uleví. K lékaři pak lze zajít následující den ráno.
Pokud se ani po tom, co jste učinili vše výše popsané, stav dítěte nezlepšuje, tedy stále nemůže dýchat a začínají mu modrat rty a ušní boltce, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Volat okamžitě záchrannou službu byste měli i v případě, že se příznaky nemoci objevily u kojence či batolete. U takto malých dětí je nutné, aby byly pod lékařským dohledem.