Kdo má nebo měl malé děti, určitě ví, jak vzácný je spánek. Když se rodič nemá šanci dlouho pořádně vyspat, přestává vnímat okolní svět, v horším případě začne mít zdravotní potíže. Jediné, co ho zajímá, jsou tipy, jak své dítě na několik hodin uspat.
Spánek u novorozenců a malých dětí je velmi individuální záležitost. Nedá se přesně určit, kdy miminko začne spát víc hodin nebo celou noc v kuse, aby si i rodiče mohli odpočinout. Trpělivost a vnímání potřeb vlastního dítěte jsou v tomto případě velmi důležité. Nemá smysl srovnávat s jinými dětmi a snažit se násilím natlačit k nějakému ideálu. Za vyzkoušení ale stojí pár věcí, které se mnohým osvědčily.
Obrázek: Spokojené děti
V místnosti určené ke spaní se snažíme zajistit co nejlepší podmínky. Aby se dítě správně vyvíjelo a rostlo, jsou v noci důležité hlavně tři věci - tma, příjemná teplota a čerstvý vzduch.
Spánek dítěte by nemělo rušit žádné umělé světlo zvenku (pouliční lampy) ani uvnitř (elektronika, budík, noční lampička). Vhodnými závěsy, roletami nebo žaluziemi zamezíme osvětlování z ulice. Odstraněním všech rušivých svítících předmětů z pokoje umožníme klidný spánek. V ložnici, kde spí dítě, by neměl být ani mobil.
Na spaní je všeobecně vhodná teplota nižší než 20°C. Novorozené miminko má potřebu být v teple, některá mají problémy s termoregulací, větší děti se naopak odkopávají, potí se a hůř spí. Školákům stačí teplota kolem 13-15°C. Nejlepší je tu správnou teplotu, při které bude dítě nejlíp spát, postupně vyzkoušet.
Udržování správné teploty souvisí s větráním. Ložnici je třeba večer vyvětrat, aby se vyměnil kysličník uhličitý, který vydechujeme, za kyslík. Délka větrání zase souvisí s tím, kde žijeme (na vesnici, nebo ve městě, s ročním obdobím, kolik máme živých rostlin v bytě atd. S přísunem čerstvého vzduchu zabráníme bolestem hlavy a únavě při probuzení, ovlivníme tím kvalitní spánek.
S lepším usínáním pomáhají dětem (i dospělým) večerní rituály a pravidelnost. Miminko a malé dítě si lépe zvykne na určitý denní rytmus, který mu pomůže získat povědomí o tom, co bude následovat. Mezi typické příjemné uklidňující činnosti, které připravují malé děti na spokojený spánek, patří koupání.
Kontakt s maminkou, teplá voda, jemná masáž s lehkou vůní olejíčku navodí příjemné pocity. Mateřské mléko, večerní kaše, u větších dětí výběr vhodné večeře ze správných potravin přispějí k hladkému usnutí. Vyhnout bychom se měli cukrům nebo špatným tukům, které mají vliv na produkci spánkového hormonu.
Malé miminko si teprve zvyká na svět kolem a na své biorytmy. S usínáním mu pomáhají nejčastěji vjemy, které přicházejí od maminky prostřednictvím různých smyslů. Mezi hlavní patří chuť mateřského mléka. Rádo vnímá její doteky – klidný spánek navodí jemné mazlení, houpání v náručí. Nebojte, nerozmazlíte ho. K uspávání se také hodí zpěv, v minulosti byla spousta ukolébavek, třeba si ještě na nějakou vzpomenete. Buďte v pohodě, nespěchejte. Miminka vycítí váš stres nebo naopak pohodu.
Aktivní batole, které neposedí, nepostojí a spoustu času věnuje objevování a poznávání, potřebuje taky spoustu spánku. Většina batolat ale neusne sama, vyžaduje k tomu pomoc rodičů. Pravidelná doba ukládání do postýlky je základ. Neměli bychom se nechat dítětem přemluvit k oddalování usínání.
Jiný problém může nastat u dítěte, které je předškolák nebo už chodí do školky. Některé děti nemají potřebu po obědě spát už asi od dvou let (pokud ale můžete, zkuste pravidlo spánku v takto nízkém věku nevyhnechávat). Když ve školce přesto spí, jsou doma čilé déle, než kdyby spát odpoledne nemusely. Působí to problémy hlavně tam, kde jsou v rodině malé děti dvě (nebo víc). Třeba prvňáček je unavený po dni ve škole a mladší dítko čilé, vyspané ze školky. Těžko pak skloubit večerní rituály.
Mezi příjemné večerní rituály patří společné čtení pohádky na dobrou noc. Tento zvyk od nejranějšího věku přinese dítěti několik benefitů. Každý den se může těšit na společnou klidnou chvilku se svou maminkou, se svým tatínkem (babičkou, dědečkem, někým blízkým).
Pohádky dítěti přináší pohled na svět pomocí symbolů, kterým děti rozumějí. Zároveň mají jistotu, že pohádka vždy dobře skončí, což je pro klidnou noc taky důležité. Společné čtení navíc pomůže dětem od malička vytvářet důležité dovednosti, jako je porozumění textu, soustředění, udržení pozornosti apod., tolik potřebné pro životní úspěch.
Každý člověk, tedy i dítě, by měl mít kvalitní místo pro ničím nerušený spánek. To znamená mít tu správnou dětskou postel, matraci, polštář, povlečení… Protože děti rostou, musíme dohlížet na to, aby měly vždy správnou velikost postele, a hlavně vhodnou matraci. Na tu bychom se měli zaměřit zejména v případě, že se věci po dětech dědí (což je pochopitelné).
Měli bychom zkontrolovat, zda je matrace hygienicky v pořádku, není proleželá či jinak zničená. Pohodlná matrace z PUR pěny a vysoceelastické pěny poskytnou dětem pevnou oporu při poloze na zádech a bříšku. Zároveň vytvoří přiměřeně suché mikroklima, díky kterému je dítě v noci klidnější, a dbají o antibakteriální a antialergickou ochranu dítěte.
Vybírejte z kvalitních dětských matrací. Nezapomeňte také na vhodné polštáře a dětské přikrývky. Materasso šije přikrývky a polštářky z antialergických materiálů. Potahová látka je z měkkého, nedráždivého materiálu, který příjemně působí na dětskou pokožku.
Rodiče nejmenších dětí často řeší otázku, zda má dítě spát samo ve své postýlce, nebo v jedné posteli s maminkou. Obojí má své odůvodnění a zastánce. Důležité je dát na vlastní intuici a rozum.
Každý extrém může být pro dítě škodlivý, všechno má své pro i proti. Kojené miminko má u maminky pocit bezpečí a maminka nemusí každou chvíli vstávat, aby ho nakrmila, zase uložila a uspala. Nebezpečné to může být v případě, kdy je matka příliš unavená nebo dokonce opilá, či pod vlivem drog, postel není dostatečně velká a zabezpečená atd.
Stejně tak novorozenec spící ve vlastním pokoji v jiném patře domu pouze s nejmodernějšími přístroji na hlídání taky není úplně v pořádku.
Obrázek: Rituály před spaním
Pokud předchozí rady nepomáhají a problémy se špatným spánkem přetrvávají, je asi lepší se obrátit na odborníka. Problémem může být třeba časté pomočování dítěte. U miminek pak stačí třeba výměna plenky nebo změna jejího typu.
Pokud problémy přetrvávají u velkých dětí, je třeba hledat příčinu s lékařem nebo psychologem. Vždy je třeba postupovat citlivě a s láskou k vlastnímu dítěti, které je i v jedné rodině každé jiné.