Pomočování ve spánku se obecně nazývá polyurie. Tento termín označuje zvýšenou tvorbu moči, která je spojená s častým nočním močením. Během dne naše tělo vyprodukuje zhruba 2 litry moči, pokud však překoná hranici 3 litrů, mluví se o polyurii. Přes den nemá osoba žádné potíže, protože moč se tvoří v normálním množství. Komplikace se dostaví až ve spánku. Jak je to možné?
Náš mozek v noci produkuje hormon vazopresin, díky kterému se funkce ledvin zpomalí, takže nedochází k tak velké tvorbě moči jako přes den. Tento hormon se nejvíce uvolňuje v mládí, takže se v noci u dětí tvoří zhruba jedna pětina celkového množství moči. Nejčastější příčinou nočního pomočování u dětí je tedy porucha tohoto mechanismu.
Produkce vazopresinu u starších osob klesá, ale i přesto se u nich v noci tvoří jen jedna třetina celkového množství moči. Zvýšená tvorba moči v noci může nastat kvůli:
Pomočování u dětí se označuje pojmem enuréza a znamená únik celého objemu močového měchýře. U dětí do 5 let jsou noční “nehody” normální. Není to chyba ani dětí, ani rodičů. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močového měchýře. Pokud však k pravidelnému pomočování dochází u dětí, které mají více než 5 let, je potřeba začít tento problém řešit.
Jiným případem je sekundární noční enuréza, což je pomočení po delším než šestiměsíčním intervalu, během kterého se dítě v noci ani jednou nepomočilo. K tomuto stavu dochází v případě, že se dítě cítí ve stresu. U jakých stavů se může sekundární noční enuréza objevit:
Kromě stresujících situací však může jít i o příznak infekce močových cest nebo zácpy. Proto je vhodné se v tomto případě obrátit na odborníka.
Existují věkové hranice, kdy je noční pomočování „normální“ a kdy už vyžaduje návštěvu lékaře.
Více informací najdete v článku Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?. Na témže webu si můžete vyzkoušet test, zda už je čas jít k doktorovi nebo zatím ještě ne: https://www.nocvsuchu.cz/otestujte-se.
Hranice mezi tím, kdy je noční pomočování legitimní a kdy je již diagnózou, se liší stát od státu. Například v USA je tento příznak tolerován až do 7 let věku dítěte. V Evropě je tato hranice nižší a návštěva lékaře se doporučuje v případě, že se dítě v noci pomočuje ještě v 5 letech.
Noční pomočování u dospělých může být následkem nočního močení v době, kdy ještě byli děti, ale nedostalo se jim dostatečné léčby. Pomočování v noci u dospělých se nazývá enuréza, ale potřeba častého močení nokturie.
Obrázek: Děti se mohou pomočovat až do pěti let.
Nejdůležitější je ohleduplný přístup. Dítě musí v rodiči cítit oporu. Důležité je dítěti citlivě vysvětlit proč se to děje a že za to nemůže. V žádném případě nepomohou výčitky, křik ani tresty. Pokud se váš potomek pomočuje ještě po 5. roce, přemýšlejte nad návštěvou lékaře.
Vyšetření není bolestivé a léčebná opatření jsou dostupná. Lékař nejdříve dítě i rodiče požádá, aby společně vyplňovali tzv. pitnou a mikční kartu, do které budou zapisovat frekvenci a objem přijatých tekutin. Rovněž se sem zaznamenává, jak často a v jakém objemu dítě močí. Lékař vám doporučí také dodržování správného pitného režimu a režimu močení. Pokud nepomohou režimy, přistupuje se k léčbě léky.
Noční nehody u dětí nejsou žádnou tragedií, ale rozhodně byste je neměli brát na lehkou váhu. Pro ochranu matrace pořiďte matracový chránič. Skládá se ze dvou vrstev - vrchní sací a spodní nepromokavé. Prošitá bavlna pohltí veškeré tekutiny - krev, moč a další nečistoty, které bez matracového chrániče musíte složitě čistit. Nepromokavá látka ze spodní strany zajistí, že matrace zůstane suchá.