Někdy vám vaše děťátko rychle usne v náručí, ale jindy skáče po posteli a vy nevíte, jak to rozdováděné dráče uklidnit? Nebo je pro vás čas uspávání vyčerpávající každý den? Ať už probíhá boj o odpočinek vás i vašeho dítěte každý den, nebo se jedná o občasný problém, přinášíme vám tipy, jak usnadnit vašemu dítku přechod do říše snů a vám uspávání.
Narození miminka je překrásným obdobím plným změn. Novopečené rodiče ale většinou nejvíce zaskočí, že se spánkem miminek to není tak snadné, jak si mysleli před narozením potomka. Drobečků, kteří sami usínají hned po tom, co je rodiče položí do postýlky, mnoho není. Přinášíme vám proto hned několik tipů, jak efektivněji uspávat kojence a batolátka.
Základem pro úspěšné uspání miminka je především časné rozpoznání jeho signálů, že je unavené. Miminko ještě není schopno rozeznat, že je potřeba jít spinkat, nerozumí tomu, že je unavené a mělo by usnout. Je proto na rodiči, aby jej uspal. Na začátku života vydrží většina kojenců bez spánku pouhé dvě hodiny. Jakmile začne být miminko unavené, jeho organismus je přetěžován. Bude pak pro něj ještě složitější usnout a klidně spát. Proto byste neměli otálet a miminko uložit ke spánku.
Jak však poznat tu pravou dobu? Pomůže vám hned několik signálů, že si malý človíček potřebuje odpočinout. Mezi ně patří především:
Pozorujte chování svého dítěte a brzy budete schopni bezpečně rozklíčovat jeho signály, že je unavené. Poznat ten pravý čas, kdy je potřeba uložit dítě ke spánku, je naprosto zásadní. A to nejen u miminek, ale i u starších dětí.
V případě, že vám miminko usíná velmi pozdě, je čas na změnu. Měli byste děťátko začít uspávat dříve. Je však nutné postupovat pozvolna. Zkuste začít s uspáváním jen o 15 až 30 minut dříve. A každé 2 až 3 dny přidávejte dalších 15 až 30 minut.
Pokud vaše miminko uspáváte kojením, nošením v šátku či houpáním na míči, můžete se často setkat s nevyžádanými radami od okolí, že si tím na sebe pletete bič, dítě nebude nikdy pořádně umět spát samo a bude jen velmi obtížně možné jej odnaučit usínat bez dané pomoci někoho dalšího.
Je pravdou, že si děťátko na vaši blízkost snadno zvykne, ale není to nakonec v pořádku? Co jiného může děťátko bezpečně ukolébat ke spánku než blízkost maminky či tatínka? Nenechte se vykolejit a hranice si určujte tak, jak potřebujete vy a vaše miminko.
Období, kdy se rozhodnete ukončit večerní kojení, houpání či nošení v šátku s cílem miminko uspat, bude náročnější, ale citlivým a vnímavým přístupem se dá překonat. Mnoho maminek se shoduje, že dítě vše nakonec pochopilo lépe, než samy čekaly. Pomáhá děťátku vše rozumně a otevřeně vysvětlit a také mu i nadále být nablízku. Vyzkoušet můžete také nový rituál. Například společné povídání, čtení, mazlení se s plyšovým medvídkem či jinou příjemnou a uklidňující činnost. I když se zpočátku může zdát, že dítě vše odmítá a dožaduje se jen a jen rituálu, na který bylo zvyklé, láskyplným a citlivým přístupem se vše dá zvládnout bez toho, aby děťátko strádalo. Vytrvejte a uvidíte, že nakonec budou obě strany zase spokojené.
Touha být s mámou je pro miminka stejně přirozená jako dýchání.
Po teplé koupeli před obléknutím do pyžamka dopřejte miminku to nejkrásnější, co mu můžete dát - láskyplný dotyk rodiče.
Příprava na masáž miminka:
Masáž vleže na zádíčkách
Jemnými pohyby namasírujte miminku hlavičku od její zadní části až k ouškům. Pokračujte jemnými tahy od čelíčka ke spánkům. Pak se přesuňte na obličej a jemnými doteky prstu opisujte kroužky kolem očí. Krouživými doteky pokračujte i kolem pusinky. Jemně hlaďte obličej, sledujte prstem linii nosu. Usmívejte se na miminko.
Něžnou masáž hrudníčku začněte uprostřed a opatrně veďte tahy podél žeber do stran. Následně pak dlouhými krouživými tahy ze středu do stran ve směru hodinových ručiček namasírujte také oblast pod žebry.
Plynulými táhlými pohyby po směru hodinových ručiček masírujte miminku bříško. Taková masáž bříška je velmi vhodná pro miminka trpící nadýmáním a plynatostí, protože jim velmi pravděpodobně přinese úlevu.
Jemně si jednou rukou přidržte ručičku miminka a zaměřte se na jemnou masáž každého prstíku. Následně vyviňte jemňoučký tlak i na dlaň a krouživými pohyby ji promasírujte. Nožičky promasírujte dlouhými tahy podél boků až ke špičkám prstů. Velmi jemně promasírujte i svaly nožiček. Pak uchopte kotníčky a opatrně pokrčte nožičky směrem k bříšku a pohybujte s nimi, jako by vaše děťátko jelo na kole. Potom uchopte vždy jednu nožičku rukou a důkladně, ale přesto stále jemně, namasírujte plosku maličkého chodidla malými krouživými pohyby. I na nohách také nezapomeňte promasírovat každý prstík zvlášť.
Nyní pokračujte jemným hlazením pomocí dlouhých tahů od hlavičky miminka až po špičky nohou. Následně pokračujte stejnými tahy, ale od ramínek opět až po špičky nožiček.
Masáž miminka na bříšku
Nyní opatrně otočte miminko na bříško a jemně jej hlaďte od ramen přes ručičky až k prstům. Potom jemně ale důkladně masírujte svaly po pravé i levé straně páteře děťátka až k zadečku.
Pomocí jemného tlaku vašich prstů masírujte svaly zadečku. Pak pokračujte jemnými tahy od zadečku směrem dolů až po prstíky na nohou.
Po takové příjemné masáži bude vaše miminko jistě spokojené! A protože se jedná o něžnou a uvolňující masáž, tak pravděpodobně i lépe usne. A jestli se skutečně podaří, vy si po této krásné činnosti budete konečně moci také odpočinout.
Téma společného spaní s dětmi rozděluje rodiče, pediatry i dětské psychology. Někteří rodiče na něj nedají dopustit a spí společně s dětmi třeba až do začátku školní docházky, jiní si stojí za názorem, že dítě má spinkat ve vlastní dětské postýlce. O tomto tématu jsme připravili celý článek o společném spánku dětí s rodiči, který poskytuje fakta o společném spánku bez souzení a označení jednoho přístupu jako toho jediného správného.
Většina ročních batolátek ještě vyžaduje dva denní šlofíky. V roce a půl věku se pak tato potřeba většinou snižuje na jeden spánek denně. Každé dítě je však jiné, a jeho potřeba spánku také. Pokud je vaše dítě pravidelně čilé i v čase, kdy si v minulosti potřebovalo odpočinout, možná je ten pravý čas ukončit denní spánek. Nelpěte zbytečně na odpoledním spánku za každou cenu. Nekonečné uspávání během dne bez výsledku otráví vás i dítě. Místo toho zkuste během dne zařadit relaxační čas pro vás oba (například čtení knihy či odpočinek v kočárku během klidné procházky přírodou) a vypozorujte, kdy je potřeba dát dítě spát večer, aby nebylo přetažené.
Děti, které nespí přes den, chodí spát o něco dříve a jejich noční spánek je o něco delší. Děti starší dvou let stále potřebují 12 až 13 hodin spánku denně. Dítě tak prospí buď celých 12 až 13 hodin v noci, nebo si spánek rozdělí a spí 10 až 11 hodin přes noc a 1 až 2 hodiny během dne.
Děti kolem jednoho roku si již plně uvědomují rituál, který předchází spánku. Odborníci se shodují, že rodiče by měli respektovat spánkové potřeby svých dětí. Některé děti spí méně, jiné více, to je naprosto v pořádku. Důležité však je nastavit děťátku režim.
Chodit spát a vstávat z postýlky by se mělo ideálně vždy ve stejnou dobu. Večerní rituál před spinkáním by také měl být neměnný (například: večeře, teplá koupel, masáž, převlékání do pyžamka, zachumlání do peřin s oblíbenou plyšovou hračkou a jedním z rodičů, rodič pak něžně a tlumeným hlasem povídá děťátku o tom, co celý den dělali a co zažili, nebo mu přečte pohádku). Večerní rituál poskytuje děťátku pocit bezpečí, protože přesně ví, co se bude dít, a připravuje jej na to, že už za chviličku se v postýlce vydá do říše snů.
Uspávání je nekonečné a vaše děťátko stále nechce usnout? Pokusíme se zmínit některé z častých příčin, proč tomu tak může být.
Častým důvodem může být také prostý fakt, že probuzení z odpoledního spánku a čas večerního ukládání ke spánku, který jste zvolili, jsou příliš blízko u sebe. Zkuste vypozorovat, jak denní spánek ovlivňuje večerní uspávání a pokuste se denní spánek upravit.
Odborníci se shodují, že batolata pro správný vývoj potřebují hodně pohybu. Ten navíc dítě unaví. Pokud dítě špatně usíná, zamyslete se, zda mělo přes den dostatek pohybu.
Pohyb a zážitky na čerstvém vzduchu děťátko unaví. Pohlídejte si, že má dítě dostatek prostoru k tomu být akční a objevovat svět. Je to mimořádně důležité pro jeho správný vývoj i rychlejší usínání a dobrý spánek.
Bezprostředně před spaním by dítě (ale ideálně ani dospělý) nemělo sedět u televize nebo si hrát s telefonem či tabletem. Modré světlo vycházející z těchto přístrojů potlačuje sekreci hormonu melatoninu. Ten tělu pomáhá lépe usnout.
Různé bolesti či růstový spurt, který se projevuje nadměrným hladem miminka, můžou přijít zcela nečekaně, a proto je nemusíte umět ze začátku správně odhalit. Pokud ovšem vaše děťátko dříve usínalo bez problémů, ale nyní večer brečí a nedokáže se uklidnit, zkuste hledat příčinu ve vývojových změnách, kterými prochází. Miminka pociťují bolest a hlad nejvíce právě večer, takže se nenechte zmást, pokud je třeba vaše dítě přes den klidné a veselé.
U batolete je již možné vidět jeho osobnost v celé kráse. Je, jaké je. Nepřetvařuje se. Mnoho maminek dnes již dospělých dětí s láskou vzpomínají na batolecí období a s úsměvem dodávají, že se jejich děti vlastně ani moc nezměnily. Využijte toho, že znáte své dítě jako nikdo jiný na celém světě a promítněte své poznatky o potomkovi i do uspávání.
Pokud máte akční dítě, snažte se, aby si během dne vybilo veškerou energii. Marně jej budete přemlouvat na baby masáž, nejdůležitější vždy bude, zda během dne mělo dostatek pohybu a zážitků. Během uspávání mu dovolte třeba kopat nožičkami, akční dítě prostě potřebuje vybít svou energii do posledního kopnutí.
Velmi citlivému dítěti, které je nejisté v nových situacích a často utíká schovat se do bezpečí vaší náruče, zase baby masáž dopřejte. Takové dítě před spaním nejvíce ocení pořádnou dávku mazlení a povídání. Je pravděpodobné, že čím bude starší, tím více bude potřebovat, abyste mu pomohli zpracovat vše, co zažilo a nerozumí tomu. Pokud bude mít v sobě velkou spoustu nevyřešených otázek, bude se mu těžko usínat.
Každé dítě je jiné. To není jen velmi často zmiňovaná fráze, ale především důležitá pravda. Vzdejte se proto toho, jak si myslíte (nebo jak je vám předkládáno), že by děti měly správně usínat a spát. Uleví se vám i vašemu děťátku. Naopak hledejte vlastní cesty, vlastní řešení, která budou vaší rodině vyhovovat.