Syndrom náhlého úmrtí kojence – SIDS (sudden infant death syndrome) nedá mladým rodičům spát. Jde totiž o náhlou smrt zdánlivě zdravého kojence, ke které dochází ve spánku. Nepředchází jí žádné jiné znepokojivé symptomy.
Syndrom náhlého úmrtí kojence – SIDS (sudden infant death syndrome) nedá mladým rodičům spát. Jde totiž o náhlou smrt zdánlivě zdravého kojence, ke které dochází ve spánku. Nepředchází jí žádné jiné znepokojivé symptomy.
Před šesti měsíci si Nikola P. přivezla Aničku z nemocnice. A okamžitě měly holky společné tajemství. „Prostě jsem se cítila provinile a nechtěla jsem to nikomu říct,“ říká Nikola, která žije s malou dcerkou v Praze.
„Mám pocit, že jsem špatná matka,“ dodává smutně.
Klára T. má úplně stejné tajemství, o kterém úzkostlivě mlčí před pediatrem svého syna Tomáška. Tomu jsou dva měsíce. "Já opravdu nechci dostat přednášku," říká Klára. "Vím, jaký bude jeho postoj."
Jaké tajemství si tak úzkostlivě střeží tyto čerstvé maminky? Jely snad opilé s dítětem v autě? Kouří v místnosti, kde spí jejich děti? Ne, pouze si berou své miminko do postele, kde je drží v náručí a oba společně spí. Zní to velmi krásně, odborníci z takového chování ale příliš nadšení nejsou.
Tento trend je především v USA velmi rozšířený, ale je v rozporu s lékařskou radou v USA. Americká akademie pediatrů je proti sdílení lůžka miminka a rodičů. Radí, že je třeba se vyhnout spánku s dítětem, které je mladší než 4 měsíce. Organizace AAP říká, že takové chování vystavuje děti riziku úmrtí spojených se spánkem, včetně syndromu náhlého úmrtí kojence, náhodného udušení a náhodného uškrcení. V USA v důsledku těchto příčin umírá každoročně asi 3 700 dětí.
Výzkumem se zjistilo, že riziko vzniku SIDS se snižuje, spí-li dítě v jedné místnosti s rodičem ve vlastní postýlce. Zda ale bude spát ve vlastní dětské postýlce, nebo ve společné posteli je na zvážení a odpovědnosti rodičů. Pokud se rozhodnete, že dítě bude sdílet spaní s rodiči v jedné posteli, můžete výrazně snížit riziko možných komplikací, pokud se budete řídit pravidly pro společný spánek dětí s rodiči.
Příčina vzniku syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) není zatím známá, i když existují hypotézy, podle kterých může být syndrom náhlého úmrtí spojený s poruchou vnitřní činnosti ucha, která způsobuje, že se dítě neprobudí ve chvíli, kdy začne mít potíže s dýcháním. Druhá hypotéza zase předpokládá, že příčinou SIDS jsou poruchy dvou oblastí mozku, které společně kontrolují polykání a dýchání. Když se nám při otevření dýchacích cest při spánku vytvoří slina, podvědomě ji vykašleme, přičemž na chvíli zadržíme dech. Někteří kojenci se ale „zapomenou“ nadechnout.
Statistiky ukazují, že v Polsku takto ročně zemře přibližně 180 dětí. Neexistuje metoda, která by umožnila SIDS úplně vyloučit, ale dodržování určitých pravidel výrazně snižuje riziko jeho vzniku. Od doby, kdy Americká pediatrická akademie zveřejnila doporučení pro zdravý spánek, se počet případů SIDS snížil o 60 %.
Děti ve věku od 2 do 4 měsíců dostávají hned několik vakcín. Toto věkové rozmezí je také vrcholovým obdobím, kdy se nejčastěji vyskytuje syndrom náhlého úmrtí kojence. Načasování očkování v tomto období tak vedlo mnoho lidí k otázce, zda mezi očkováním a SIDS neexistuje přímá souvislost. Studie však prokázaly, že vakcíny se SIDS nesouvisí a nezpůsobují jej.
V poloze na břiše nebo na boku je nebezpečí vzniku SIDS větší. Kolébky, ležítka a křesla nejsou vhodné pro delší spánek dítěte. Nejvhodnějším místem pro spánek je plochý povrch.
Plyšové hračky, šňůrky, volně pohozené deky, polštářky, ba i měkký chránič představují jisté nebezpečí.
Dětská matrace nemůže být příliš měkká, aby se do něj dítě nepropadalo. Má být vzdušná, aby dítěti neztěžovala dýchání, když se obrátí na bříško. Měla by být nová.
Syndrom náhlého úmrtí se vyskytuje častěji u dětí kuřáků.
V případě kojených dětí se riziko SIDS snižuje až o 50 %.
Pokud dítě kojíte, dejte mu cumel až tehdy, kdy je naučeno na prs. Pětitýdenní kojenec to dokáže. Když mu dáte cumel dříve, je zde riziko, že narušíte kojení.
Optimální teplota je přibližně 20 °C. Vhodné je také pohodlné a vzdušné pyžamko.
Dobře si zjistěte, zda jsou bezpečné a ověřené.
Některé prameny potvrzují vztah mezi SIDS a botulismem, který může u dětí vzniknout po konzumaci medu. Ten se nedoporučuje podávat dětem v prvním roce života.