Senioři mají méně kvalitní spánek. Trápí je nespavost, v noci se často budí a ráno vstávají velmi brzy, takže v konečném důsledku spí krátce. Jaké jsou příčiny tohoto stavu a co s tím?
Poruchy spánku ve starším věku může způsobovat více činitelů. Některé jsou pro stáří typické, jiné souvisí s konkrétními onemocněními charakteristickými pro seniory. Menší potřeba spánku je však ve stáří celkem přirozená. Vyplývá to z menší aktivity v průběhu dne, s čímž souvisí i menší potřeba regenerace organismu.
Časté noční probouzení souvisí s poruchami močové soustavy , tedy s častější potřebou močení, s trávicími těžkostmi, ke kterým přispívá ležící polohy. K tomu se ještě přidávají bolestí kloubů způsobené artritidou či zánětem nebo pocity dýchavičnosti zapříčiněné slabší srdeční činností.
Při onemocnění demencí, např. při Alzheimerově chorobě, se může vyskytnout syndrom zapadajícího slunce, který se projevuje tím, že pacient je ve večerních hodinách podrážděný a to mu brání klidně usnout.
Problémy s usínáním a nočním probouzením se mohou způsobovat i některé léky, případně kombinace léků. Proto je třeba se u lékaře důkladně informovat nebo si pohorně pročíst příbalový leták o vedlejších účincích léků.
Problémy se spánkem ve vyšším věku mají mnoho příčin. Dá se jim předejít? Naštěstí ano.
Důležité je určit příčinu těchto problémů. Pokud starší člověk během dne často dříme, v noci nepotřebuje mnoho hodin spánku, což se projeví nespavostí a nočním probouzením. V takovém případě pomůže, když senior zvýší svoji denní aktivitu, např. prostřednictvím dodatečných zájmových činností.
Místnost, ve které spíme, má byt vyvětraná, aby teplota v ní ulehčovala usínání (v případě seniorů v ní může být trochu tepleji, přestože se v chladnější místnosti usíná lépe). Senioři by před spaním neměli pít mnoho tekutin a konzumovat těžce stravitelné potraviny, protože se jim bude hůř usínat.
Náš TIP: Přečtěte si desatero spánkové hygieny.
Velmi velký vliv na kvalitu spánku seniora má matrace. Musí být dostatečně měkká, protože tenší pokožka a menší vrstva tukové tkáně způsobují, že starší člověk výrazněji pociťuje jakýkoli tlak na tělo.. Senioři mají také problémy s termoregulací, takže při usínání pociťuji chlad, zatím co v noci se přehřívají. Vhodným řešením jsou proto matrace podporující termoregulaci – např. TermoSilver. Nebo matrace proti proleženinám/antidekubitní matrace.
Mimo to je ve stáří pokožka jemnější a snáze podléhá podráždění, takže v tomto období života mohou vznikat alergie. Velmi vhodná je proto protialergická matrace s přírodními složkami (např. NaturBiogreen nebo Levander).
Nemalý význam má i správný rehabilitační a ortopedický polštář. Tím, že hlavu drží ve správné poloze, přispívá k uvolnění svalového napětí a k dobrému proudění krve. V případě křečí v lýtkách je možné použít polštář pod chodidla, nebo matraci s polohovacím roštěm, který umožní nohy mírně zvednout.
Pokud tato opatření kvalitu spánku nezlepší, je dobré navštívit ambulanci pro poruchy spánku. Odborník zváží individuální situaci seniora a navrhne nejvhodnější terapii.