Všichni víme, že již odpoledne nemáme pít kávu a před spaním si v ložnici dobře vyvětrat. Ale co takhle si dát banánovou mňamku nebo upravit svůj pyžamový šatník?
Kvalita spánku výrazně ovlivňuje náš život. Nikdo nebude celý den juchat, když se noc předtím dobře nevyspal. Tipů, triků a rad, jak na kvalitnější spánek je celá řada. V našem magazínu najdete například 25 tipů, co dělat, když nemůžete spát.
Chcete zůstat zdraví a podporovat svoji imunitu, která vás ochrání před virovými onemocněními? Dopřejte si dostatek spánku. Pokud vstáváte brzy, naspíte dostatečný počet hodin jen tehdy, pokud si půjdete včas lehnout. Také patříte mezi ty, kteří si říkají, že dnes jdou do postele už o půl desáté, ale nakonec pouští jeden díl oblíbeného seriálu za druhým, a tak ztratí pojem o čase? Nastavte si budík. Ale ne na dobu, kdy máte vstávat, ale na dobu, kdy máte jít spát. Jakmile zazvoní, budete vědět, že je nejvyšší čas jít na kutě a skutečně budete spát potřebných 7–8 hodin.
Ponožky do postele jsou ideálním řešením pro všechny, kteří mají neustále studené ruce a nohy. Právě tento nepříjemný pocit vašemu tělu zabraňuje, aby si skutečně oddechlo, a také se podepisuje na zhoršené kvalitě spánku. Naproti tomu pocit teplých rukou a nohou vám pomůže rychleji usnout. Před spaním si tedy oblečte teplé ponožky. V zimě je můžete ještě před navlečením položit na topení a nechat chvilku nahřát.
Obrázek: Pocit teplých rukou a nohou vám pomůže s rychlejším usínáním.
Určitě jste již slyšeli o tom, že ten, kdo nemůže spát, by měl před spaním počítat ovečky. Tak si totiž efektivně zaměstná mozek. Pravděpodobně jste již vyzkoušeli i tento trik a ani ten nezabral. Zkoušeli jste ale místo oveček počítat třeba čísla? Ideální je začít s odečtem od čísla 300 až k nule. Čísla si můžete říkat buď v duchu, nebo nahlas, a pokud nejste matematický génius, čísla váš mozek zaměstnají natolik, že na nic jiného již nebude mít kapacitu.
Kvalitnímu spánku kromě dobré matrace a roštu napomáhá aminokyselina tryptofan, která je obsažená v mléku. L-tryptofan pomáhá mozku produkovat serotonin (hormon štěstí) regulující rytmus spánku a bdění. Vysoká hladina serotoninu je pomyslným synonymem pro relaxaci a klid.
Teplé mléko s medem zná asi každý, ale banánovou mňamku málokdo. Jak na to?
Budete potřebovat:
1 sklenici mléka,
2 polévkové lžíce medu,
1 středně velký banán,
muškátový oříšek a skořici podle chuti.
Mléko v hrnci uveďte do varu, přidejte med a pečlivě promíchejte. Po promíchání teplou směs přelijte do mixéru a přidejte banán. Před mixováním mléko ochuťte skořicí a muškátovým oříškem. Po rozmixování si nápoj nalijte do hrnečku a vychutnejte ideálně hodinu před tím, než se uberete na kutě.
V čem večer uléháte do postele? V kalhotách s pevnou gumou a kabátku s knoflíky? I pyžamo se může na kvalitě spánku podepsat. Pokud spíte v kalhotách, zvolte takové, které nemají příliš utaženou gumu a kapsy. Guma stejně jako kapsy vás mohou při spánku tlačit. Na pyžamu by nemělo být zbytečně moc knoflíčků a jiných ozdob, které vaši pokožku mohou v noci dráždit. Jestliže knoflíky na kabátku máte, měly by být především ploché.
Vyzkoušet můžete spát i bez pyžama. Tělo dokáže lépe regulovat svoji teplotu a podporuje tak nejen rychlejší usínání, ale také hubnutí. Pokud se v noci potíte, zkuste si před spaním pořádně vyvětrat a teplotu udržovat okolo 15–18 °C, nebo do postele hupněte jen tak “na adama”.
Jen těžko budete moci usnout, když se vám v hlavě budou neustále promítat myšlenky na to, co musíte udělat následující den. Položte si k posteli zápisník a všechno, co vyrušuje vaši mysl, si ihned zapište. S čistou hlavou se totiž usíná lépe.
Obrázek: Zapište si vše, co vás vyrušuje od klidného spánku.
Spíte na tradičním péřovém polštáři? Vyzkoušejte alternativní cestu s pohankovým polštářem. Výplň tvoří sypaná pohanka, která je hypoalergenní, a navíc přes ni dobře proudí vzduch. Předností této výplně je fakt, že se okamžitě přizpůsobí jakékoliv poloze, ve které ležíte.
Polštář je navíc možné nahřívat na topení nebo chladit v ledničce, takže pomůže například i s otoky či namoženými svaly. Specifickou záležitostí pohankového polštáře je „šustění“. Pohanková náplň vydává zvláštní šumivý zvuk, který připomíná šumění moře. A jak je dobře známo, šumění moře má zklidňující účinky.
Kromě pohankového polštáře může sáhnout také po zdravotním či anatomickém polštáři, který se dokonale přizpůsobí vaší krční páteři, odlehčí trapézovým svalům a poskytne kvalitní odpočinek.
Trendem poslední doby je audiovizuálně stimulační přístroj AVS. Lidé ho nejčastěji používají právě k napravení spánkových poruch, ale také ke zmírnění stresu nebo jako pomocníka při depresích a bolestech. AVS se skládá ze speciálních světelných brýlí, sluchátek a ovládací jednotky. Pomocí ovládání si vyberete program a necháte své tělo uvést do stavu hluboké relaxace. Pokud máte problémy s usínáním, obraťte se na spánkovou laboratoř.