Otázku „Co si dnes vezmu na sebe?“ většinou řešíme až po probuzení, ale věděli jste, že to, co na sobě nosíte, když uléháte do postele, ovlivňuje kvalitu spánku, zdraví i sexuální život? Zjistěte, v čem je nejlepší spát.
Obrázek: Pyžamo by nemělo negativně ovlivňovat vaše pohodlí.
Při výběru správného pyžama je klíčové, abyste se v něm cítili dobře. Samozřejmě, že i toto oblečení podléhá módním trendům, ale rozhodně je lepší dát spíše na svoje pohodlí než například na střih, který je aktuálně trendy.
Vzhledem k tomu, že každý rád spí v něčem jiném, můžete sáhnout po:
Variant pyžam je nespočet, ale vždy je důležité, aby vás spánek v pyžamu neomezoval tlačením nebo škrcením kdekoliv na těle. Noční úbor by měl být ušitý tak, aby nikde neměl nic navíc. Zbytečný je velký počet kapes, ozdobné knoflíky i další designové prvky, které sice mohou na první pohled vypadat dobře, ale při spánku vás budou omezovat. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a u pyžam toto rčení platí dvojnásob.
Mnozí muži trpí utkvělou představou, že pyžamo je „dědečkovské oblečení“. Dříve tomu tak možná mohlo být, ale v současné době je na výběr mnoho střihů, materiálů i designového zpracování. Dámy i pánové mohou vybírat z těchto základních střihů pyžam:
Při výběru pyžama nezapomeňte zohlednit materiál. Naprosto nevhodné jsou umělé látky, které nejsou prodyšné a neodvádějí pot. Mezi nejoblíbenější materiály se řadí bavlna, flanel, satén a žerzej. Střih pyžama i typ látky vybírejte i podle ročního období.
Během letních měsíců je vhodné spát v bavlně. Jedná se v podstatě o nejuniverzálnější látku, která se hodí i pro pyžama zimních měsíců. Její předností jsou dobré absorpční vlastnosti a příjemná struktura na dotek.
Satén je v létě nejvyhledávanějším materiálem, jelikož pyžama z něj příjemně chladí a na kůži jsou velmi jemná a hebká. Kvalitní satén je prodyšný, ale při jeho praní musíte dát pozor na teplotu vody, která by neměla přesáhnout 40 °C. Také doporučujeme použít příjemný parfém na praní, který je náhradou za aviváž, jemnější k vaší pokožce.
Žerzej je tkanina, která se vyrábí z bavlny. Jeho předností jsou skvělé absorpční vlastnosti, elastičnost a nemačkavost.
V zimních měsících je nejlepší spát v dlouhých pyžamech nebo v pyžamech s krátkým rukávem a dlouhými nohavicemi. Pyžama na zimní měsíce se nejčastěji šijí z flanelu nebo mikroflanelu. Flanel je neobyčejně lehká, zdrsněná tkanina, která se vyrábí z bavlny. Je oblíbený pro svoji poddajnost a měkkost. V zimě vás skvěle zahřeje.
Pokud jste zimomřiví a pod peřinou vás zebou nohy, můžete zkusit spát v ponožkách nebo si k nohám dát termoláhev. V noci se tělesná teplota snižuje, během 4. hodiny ranní může dokonce klesnout až o 2 °C, ale ponožky vám nohy zahřejí, postarají se o rozšíření drobných cév a zlepší tělesnou regulaci tepla.
Obrázek: Aby vás ponožky v noci hřály, je dobré je před spaním nechat nahřát.
To, že se lidské tělo v noci potí, je zcela přirozený jev. Zdravý člověk přes noc vypotí až 1 litr vody, což je zcela běžné množství. Pokud se však ráno budíte s pyžamem přilepeným na těle a propocenými skvrnami na prostěradle, může být příčina buď banálního charakteru, nebo vám tělo naznačuje, že něco není v pořádku.
Nadměrné pocení může být důsledek toho, že máte v pokoji příliš vysokou teplotu. Obecně se doporučuje spát při teplotách okolo 15−18 °C. Stačí tedy zeslabit topení nebo začít větrat. Dalším důvodem může být příliš teplá pokrývka nebo nevhodně zvolený materiál pyžama.
Pokud se potíte v případě, že máte horečku, jde o zcela běžný jev. Tělo přes pokožku skrze pot vylučuje škodliviny a brání se tak infekci. Lékařskou pomoc je dobré vyhledat při výrazně vyšších teplotách, nikoliv při zvýšené teplotě (např. 37,5 °C). Za horečku se považuje teplota vyšší než 38 °C.
Nadměrné pocení však doprovází také závažnější onemocnění, mezi která patří tuberkulóza, vysoký krevní tlak, obezita nebo špatná funkce štítné žlázy. Nadměrné pocení může být i samotná diagnóza známá pod názvem hyperhidróza, která se projevuje až u 10 % populace. Bohužel ji není možné zcela vyléčit, ale je možné její projevy zmírnit.
Ať už jsou příčiny pocení banální, nebo se jedná o diagnózu, vždy dodržujte správné hygienické návyky. Při zvýšeném pocení ložní povlečení převlékejte každý týden a ve stejné frekvenci měňte i pyžamo. Matraci opatřete ochranným potahem, který potu nedovolí proniknout až do jádra matrace, kde by se mohla začít tvořit živná půda pro bakterie a viry. Na trhu můžete narazit také na potahy s příměsemi, které například podporují klidné usínání nebo zabraňují množení bakterií.
Někteří lidé pod peřiny uléhají bez oblečení, protože s sebou tento způsob spaní přináší celou řadu výhod. Takže proč spát nahý?
Obrázek: Nazí lidé spí kvalitnějším spánkem a ráno se cítí odpočinutější.
Spát nahý však znamená častěji převlékat ložní povlečení a do postele se odebrat ihned po osprchování, aby na vašem těle zbytečně neulpívaly nečistoty.