Přilepené pyžamo na tělo, nepříjemný zápach potu a mokré skvrny pod vámi. Pocení v noci může pořádně potrápit a znepříjemnit život. Jak k němu vlastně dochází? A co všechno dokáží krůpěje potu o našem těle prozradit?
Ačkoliv pot způsobuje řadu nepříjemných pocitů, je pro každého člověka nezbytným a velmi přínosným procesem. Pocení je termoregulačním nástrojem, díky kterému si tělo přirozeně reguluje správnou teplotu. Je chladičem v případech, kdy má nervový systém pocit, že se přehříváte a potřebujete podat záchrannou ruku.
Společně s vodou, kterou je pot převážně tvořen, vylučujete také 1 % močoviny a odpadních látek. Pocením se tedy vaše tělo i samo očišťuje a zbavuje jedovatých látek.
Problémy přichází až ve chvíli, kdy je pocení nadměrné. Za noc vyloučíte až jeden litr potu. Cokoliv je výrazně nad touto hodnotou se dá považovat za určitý signál od vašeho těla, kterému byste měli pozorně naslouchat.
Zadržte však s panikou. Myslet hned na nejhorší by mohlo být zcela předčasné, důvodů, proč se příliš potíte, je více. Jaké tedy můžou být příčiny běžného i nadměrného pocení v noci?
Pokud se potíte ve spánku pravidelně, měli byste určitě zbystřit a sledovat, zda noční pocení nevzniká pomocí nějaké rovnice. Změnili jste něco ve svém životě v poslední době? Vypotíte litry potu vždy té noci, když přes den nebo před spaním děláte něco jinak? Můžete tak odhalit naprostou banálnost, která pocení ve spánku zdůvodní.
Noční pocení je symptomem pro řadu lehkých i vážných onemocnění, právě odtud také pramení většina obav.
Pokud se jedná o pocení z důvodu horečky při akutních onemocnění, měli byste zasahovat až při výrazně vyšší teplotě. Horečka je přirozenou obranou proti infekci a tělo se skrze ni snaží ze sebe vyplavit všechny škodliviny. Ne nadarmo říkávali maminky a babičky: „Alou do postele! Potit se!“
Nadměrné pocení provází i řadu chronických onemocnění, jakými jsou např. rakovina, tuberkulóza, HIV. Nočním pocením vás dokáže potrápit také špatná funkce štítné žlázy, vysoký krevní tlak nebo obezita.
Diagnózou však může být i samotné nadměrné pocení, tzv. hyperhidróza, která postihuje až deset procent populace. Projevy tohoto onemocnění sice zcela nevyléčíte, ale dokážete je alespoň utlumit přísnou životosprávnou.
Začínáte s novým lékem? Potíte se nadměrně jen ve chvíli, kdy si dáte určitou tabletku? Můžou to být vedlejší účinky medikamentu, které se na těle projevují. Nejčastěji problémy způsobují antidepresiva, antibiotika a hormonální antikoncepce.
Noční pocení u žen je celkově rozsáhlejší záležitostí. Kromě zmíněné hormonální antikoncepce může pocení ve spánku způsobit vlastně jakákoliv změna hormonální hladiny – dospívání, těhotenství, menopauza. U žen je tedy pocení ve spánku často velmi přirozeným efektem nízké či kolísavé hladiny estrogenu.
Při stresu zahajuje nervový systém okamžitou obranu, proto se nemůžete divit, že vás velmi rychle obalí potem. Podobně tělo reaguje, pokud konzumujete příliš pálivá nebo horká jídlo, nadměrné množství alkoholu, popřípadě vybrané bylinky způsobující pocení.
Noční pocení u mužů i žen mohou způsobit i takové banality, jako je nevhodný materiál ložního prádla či pyžama. Pečlivě proto vybírejte, do jakých materiálů svou postel ustrojíte.
Pokud máte podezření, že noční pocení přesahuje únosnou mez, zkonzultujte to se svým lékařem. U veškerých závažných onemocnění je včasná diagnóza absolutně klíčová, proto nečekejte na samovolné vyřešení celé situace a raději hned konejte.
Soustřeďte se na utlumení doprovodných jevů pocení – mokré oblečení, lůžkoviny, zápach – a nesnažte se pocení absolutně zamezit. Nezapomínejte, že je pro vaše tělo velmi zdravé a přínosné.
Jestliže se v noci budíte zalití potem, dejte si záležet na pravidelné a důkladné hygieně. Doporučujeme mýt se častěji a řádně vysušovat pokožku. Vyzkoušet můžete také deodoranty, které omezují působení bakterií a zamezují zápach, nebo antiperspiranty, jež pomocí soli hliníku uzavírají potní žlázy a omezují produkci potu.
Převlékejte vždy sebe i postel do suchého prádla. Při nadměrném pocení – a nejen při něm – zvažte pořízení matracového chrániče. Ten snadno z matrace sundáte a vyperete.
Tak jako existují bylinky, po nichž se více potíte, existují i takové, které pocení omezují. Pomoct si můžete například pitím čaje z šalvěje, buďto přímo před spaním, nebo během celého dne. Ten připravíte z 200 ml vody, ve které povaříte jednu polévkovou lžíci bylinky. Vyzkoušet můžete také listy ořešáku, dubové kůry, přesličky nebo levandule.
Litry potu, které vypotíte, s každým ránem jen tak nezmizí. I když postel pravidelně zbavujete mokrých lůžkovin, často zapomínáte na nejdůležitější část postele, která zůstává nasáklá potem. Matraci. Tu už bohužel vyčistit není tak snadné a rychlé.
Právě proto nepodceňujte výběr matrace. Při nadměrném pocení by matrace měla být tvořena z prodyšného materiálu. Doporučujeme vyzkoušet například unikátní vzdušnou pěnu s jedinečnou termoregulační vlastností. Tyto matrace nejen zabezpečují cirkulaci tepla, ale jsou schopné přizpůsobit se teplotě těla.
Máte pocit, že vaše matrace už má to nejlepší za sebou? Přečtěte si, kdy je vhodný čas na výměnu.
Pokud vám tekutiny z těla nadměrně mizí, nezapomínejte je do něj i dostatečně vracet. Dostatečný pitný režim je při pocení zcela klíčový a vyhnete se tak nebezpečné dehydrataci.
Každý den byste měli začít se sklenicí vody v ruce a doplňovat tekutiny i během dne. Nárazový příjem tekutin může spíše ublížit než pomoci, pamatujte proto na pravidelný pitný režim a rozložte si pití do celého dne po menších dávkách.