„Musím tě upozornit, prý chrápu.“ Věta, kterou s obavou lidé pronáší v rané zamilovanosti. A není divu, tyto nepříjemné zvuky dokáží skutečně znepříjemnit nejen počátky vztahu, ale i kterýkoliv další spánek s danou osobou. S chrápáním však nehrozí jen pouhá partnerská krize, ale významné zdravotní problémy. Jaké to jsou? A jak proti chrápání bojovat?
Nepříjemný zvuk chrápání vzniká vibrací měkkých částí horních cest dýchacích. Ve spánku se snižuje napětí svalů měkkého patra, díky čemuž se snadněji rozkmitá a vyjde z nás onen typický zvuk. Vzduch může také narážet na překážku, kterou rozechvěje, např. na rozšířenou tkáň v nosohltanu.
Důvodů, proč se tak děje, může být více. Od lehčích, jako je špatná spánková hygiena, po ty závažnější, které se pojí s anatomickými anomáliemi a spánkovou apnoí.
Přestože se přesná čísla ve statistikách liší, shodují se v tom, že chrápání u mužů je mnohem častější. Uvádí se, že postihuje až dvakrát více mužů než žen. A postupujícím věkem se situace ještě zhoršuje – až 54 % mužů nad 40 let se potýká s tímto problémem.
Ženy sice chrápou méně než muži, uvádí se však, že až 30 % žen bojuje s chrápáním. Nejčastější problémy s chrápáním mají ženy v těhotenství. Jejich tělo v důsledků těhotenství otéká, což způsobuje zúžení cest dýchacích, a to vede k nepříjemnému chrápání.
Ani dětem se chrápání nevyhýbá. U nich bývá nejčastěji způsobeno zvětšenou nosní či krční mandlí. Dítě může být v důsledku chrápání nevyspané a nepozorné a mohou se zhoršovat jeho výsledky ve škole. To jsou ovšem stále méně závažné obtíže. Mnohem horší je spánkové apnoe, která se dle statistik vyskytuje až u 3 % dětí.
A co je vlastně ta již zmiňovaná spánková apnoe? Jedná se o stav ve spánku, při kterém dochází až k minutovým zástavám dechu. Ty způsobují nedostatečné okysličení orgánu, z čehož plynou zdravotní rizika jako vysoký tlak, infarkt, cukrovka či mrtvice. Právě ono chrápání je hlavním příznakem spánkové apnoe a jak již bylo zmíněno, nevyhýbá se mužům, ženám, ani dětem.
Existuje několik možností, jak si od chrápání pomoci. Shromáždili jsme pro vás ty nejefektivnější způsoby od změny režimu, přes pomůcky proti chrápání až po laserovou operaci. Co proti chrápání tedy zabírá?
Znáte zásady spánkové hygieny? Jedná se o soubor pravidel sloužící k prevenci a řešení spánkových problémů. Patří mezi ně pravidelný denní a noční režim, který klade důraz na omezování tučných a sladkých jídel, pití energy drinků, alkoholu, kouření tabáku a používání elektroniky před spaním.
Právě u těchto zlozvyků se výzkumy dokázalo, že chrápání zhoršují.
Výzkumy také prokázaly, že chrápání může výrazně ovlivnit vaše poloha spánku. Proto se doporučuje vyvarovat se spaní na zádech a upřednostnit spaní na boku. Nepřetržité spaní na boku se však může po určité době stát nepříjemné. Právě proto je nutný výběr kvalitní matrace z líné pěny, která vám zajistí skvělý spánek i s tímto omezením.
Dále se doporučuje o vyvýšení polohy hlavy až o 15 cm, což pomáhá ke zprůchodnění proudění vzduchu v dutinách. Nepodceňte proto výběr správného polštáře, který vám pomůže chrápání odstranit.
Náš TIP: Se zamezením spaní na zádech kvůli chrápání je spojený starý a poměrně úsměvný trik, při němž se na zadní část pyžama přišije tenisový míček – ten vás svým nepohodlím bude nutit otočit se vždy na bok.
Dráždit a omezovat vaše dýchací cesty může opravdu mnoho faktorů. K těm nejčastějším je prosté nachlazení spojené s ucpaným nosem či alergie, které mohou v ložnici číhat na každém rohu (např. i v matraci – víte, kdy ji vyměnit?).
Zkuste proto důkladně vyčistit vaši ložnici a pravidelně větrat. Pokud máte dlouhodobé problémy s ucpaným nosem, je nejvyšší čas, abyste je řešili s lékařem. Na trhu se také objevují různé pomůcky proti chrápání – spreje, náplasti nebo i hodinky vibrující pokaždé, když u vás zaznamenají chrápání.
Chrápání může narušit váš vztah s partnerem. Může být ale také příznakem zdravotních problémů.
Jak již bylo zmíněno, spánková apnoe je závažným zdravotním problémem, který byste rozhodně neměli podceňovat. Otálení by vás mohlo stát draho, proto raději navštivte některou ze spánkových laboratoří.
V nich dochází k měření vašeho spánku, přičemž se vyhodnocuje dechová křivka, která se sbírá z dat o spánku v délce minimálně 10 hodin. V případě, že se zjistí, že trpíte spánkovou apnoí, problémy se eliminují přetlakovým přístrojem se speciální maskou, která vám pomůže v dýchání.
Pokud měření ve spánkové laboratoři diagnostikuje, že chrápání vzniká vibracemi měkkých tkání hltanu, je možné podstoupit zákrok pomocí laseru. Pokud však vzniká v jiné části dýchacího ústrojí, k úplnému odstranění chrápání je nutná plastická operace nebo radiofrekvenční termoterapie.