Pro dobrý a kvalitní spánek je potřeba přes den unavit tělo i hlavu a mít určitý předspánkový a spánkový režim. Také byste měli jít do postele vždy přibližně ve stejnou hodinu, být vyrovnaní a pozitivně naladění, aby vám negativní myšlenky spánek neodehnaly. Ideální je, pokud se naučíte správně se uvolnit a zrelaxovat. Ale jak na to?
Na to, abyste rychle usnuli, většinou stačí drobnosti. Horká koupel, vyvětraná ložnice, příjemná vůně, čisté ložní prádlo, pyžamo, kvalitní matrace a oblíbená kniha. Také pomohou zažité věci a rituály, na které jste zvyklí a které se opakují. Velké a časté změny totiž nejsou pro relaxaci moc dobré.
Tipů „jak účinně relaxovat“ najdete dnes mnoho. Každý z nás je jiný, každému z nás tak vyhovuje jiný typ relaxace. To, co je dobré pro jednoho, nemusí vůbec vyhovovat tomu druhému. Pokud někoho večerní kriminálka nebo horor uvolní, jiný z toho může mít noční můry a problém usnout.
Všeobecně ale zabírá nenáročný sport, turistika a procházka v přírodě, jóga, meditace a modlitba, uklízení, masáž, tanec, hudba, wellness či sladké nicnedělání, fotografování, kreslení, malování, vybarvování, kreativní psaní či čtení knih.
A právě to poslední by mělo vyhovovat opravdu každému, protože knihy dnes existují různé, a jejich čtení je jedním z nejúčinnějších a nejrozšířenějších typů relaxace vůbec. Jsou to právě knihy, které jsou našimi nejlepšími přáteli, protože dokáží skutečně zlepšit kvalitu našeho života i spánku.
Knihy přináší uvolnění, pohodu a odreagování, ale i zábavu, vzrušení, inspirativní myšlenky, odpovědi na naše otázky a úplně nové poznatky. Je toho hodně, co se z nich můžete dozvědět.
Díky dobrým knihám se uvolníte, prožijete nové příběhy, pochopíte souvislosti, zbavíte se předsudků, budete šťastnější, sebevědomější, spokojenější se svým životem, prodloužíte si život, dokážete rychleji usnout, snížíte šanci dostat Alzheimera, hodně se naučíte o ostatních lidech, dozvíte se odpovědi na otázky, které vás trápily a celkově budete vzdělanější.
Knihy a jejich žánry jsou různorodé. Romantické, historické, populárně-naučné, pro děti i pro dospělé. Asi neexistuje kniha, která by neměla své věrné příznivce, stejně tak jako odpůrce. A stejně tak neexistuje člověk, ke kterému by se ani jedna kniha nehodila, nebo by ho nedokázala zaujmout. Dnes si už totiž „tu svojí“ vybere úplně každý.
Stačí se jen trošku porozhlédnout kolem sebe, číst recenze knih, případně si nechat poradit v knihkupectví. Knihy jsou našimi věrnými společníky v době dovolených i víkendů. Velmi dobře se osvědčily i jako prostředek k uklidnění, když už jste v posteli a čekáte jen na to, kdy se uložíte ke spánku.
Čas strávený ve společnosti hodnotné knihy rozhodně není ztracený. Právě naopak. Kniha vás dokonale uklidní, rozptýlí a přivede na nové myšlenky. Díky dobře napsané knize v pozitivním duchu se budete cítit lépe, lehce, uvolněněji a vzdělaněji.
Pozitivní vliv na naši psychohygienu, relax a spánek mají především ty knihy a ti autoři, kteří nám dokonale „sednou“. Pro někoho z nás to mohou být napínavé detektivky či biografické romány. Většině z nás ale asi před spaním vyhovují spíše klidnější, humorné a zkrátka o něco lehčí knihy.
Je dokázané, že čtení pohádkových knížek malým dětem před spaním má obrovský vliv na jejich spánek i na celkově zdravý vývoj.
Děti totiž potřebují cítit klid a jistotu. Pravidelné rituály jsou tedy přesně tou věcí, kterou bychom jim měli dopřát. Každovečerní uléhání ve stejném čase a čtení oblíbených pohádek jedním z rodičů dává dětem pocit jistoty, pohody a uvolnění, protože tento klidový čas tráví s člověkem, který jim je nejbližší a budují si tak vzájemné pouto.
Přinejmenším to dává dítěti i množství jiných pozitiv, jako je například:
Dost na to, abyste děti naučili milovat knihy a literaturu, co myslíte?
Vybírat můžete z leporel, básniček, klasických pohádek od Pavla Dobšinského nebo H. Ch. Andersena, ale i moderních dětských knížek s krásnými ilustracemi. Dbejte však na to, aby předčítané příběhy vzbuzovaly v dětech pozitivní pocity a ne ty negativní.
Někdy si můžete příběh i vymyslet, případně do něho zapojit samotné dítě. Zkuste s ním diskutovat o tom, co si o příběhu myslí a nebo jak jinak by podle něho měl příběh skončit.
Ty společné chvíle, kdy si svoje dítě přitulíte a předčítáte mu oblíbené příběhy na dobrou noc budou patřit k momentům, které si vy i vaše dítě budete pamatovat navždy.
Můžete zkusit například tyto knížky:
Přejeme vám krásné sny po přečtení krásných příběhů.