Když položíme novorozence na záda a zjistíme, že je jeho hlavička obrácená vždy na jednu stranu, trup vytočený, nožičky i ručičky taktéž vytočené, zatímco na druhé straně jsou narovnané, říkáme, že dítě neleží symetricky. Znamená to, že jeho nos, brada, pupek a stydká spona se nenachází v jedné linii. I když takový stav je u novorozence podmíněn fyziologicky a dítě z něho „vyroste“, v některých případech může tato asymetrie přetrvávat.
Dlouhodobá polohová asymetrie brání správnému vývoji dítěte a v budoucnosti může vést ke špatnému tělesnému postoji.
O asymetrii může jít když:
- Miminko častěji spí jen na jedné straně.
- Je pro něj náročné, případně vůbec nedokáže otočit hlavičku na druhou stranu.
- Všimneme si, že se hlavička na jedné straně zplošťuje.
- Při pohledu shora si všimneme, že je hlavička zploštělá, ne oválná.
- Pozorujeme asymetrii tváře - jedno oko je větší, jedno líčko širší.
- Trup tříměsíčního dítěte není rovný, ale vytváří tvar písmene C.
Polohová asymetrie - příčiny
Polohová asymetrie má mnoho příčin. Může souviset s polohou dítěte v matčině lůnu, s nesprávnou péčí, se špatným nošením dítěte, s poruchami sluchu, zraku, ale i s nesprávným ukládáním dítěte ke spánku. Když například dětská postýlka přiléhá jednou stranou ke zdi, je pravděpodobné, že se dítě bude častěji otáčet na stranu, ze které k němu přicházíme, ale druhou stranu přestane vnímat. Nemalý význam má i matrace, na které dítě leží. Dítě si může osvojit špatnou polohu díky příliš měkké matraci, protože se do ní propadá, nebo díky prohlubeninám, které v matraci vznikly po předcházejícím dítěti.
Polohová asymetrie - co dělat?
- Především neotálejte s návštěvou fyzioterapeuta - pomůže problém zvládnout a určit jeho příčinu (torticollis, porucha zraku nebo sluchu). Čím dříve se problém vyřeší, tím lépe.
- Všimněte si, jak zvedáte a nosíte dítě. Vyhýbejte se vertikální poloze tváří k sobě.
- Všímejte si předmětů, které se nacházejí v dohledu dítěte a kontrastují s okolím, můžou upoutávat pozornost dítěte a právě proto může upředňostňovat jednu stranu.
- Pokud je to možné, přicházejte k dítěti z obou stran. Pokud je postýlka umístěná u stěny, ukládejte dítě tak, aby mělo hlavičku v místě nohou a naopak.
- Batole velice dobře slyší, proto ho nabádejte pomocí zvuků točit hlavičku.
- Cvičte s dítětem. Velice dobrý způsob, jak můžeme upravit symetrii batolete, je položit si ho na stehna. Sedneme si pohodlně na podlahu, nebo na gauč a nohy zlomíme v kolenou. Dítě si položíme na stehna tak, aby mělo zakulacenou pánev a hlavičku mezi našimi koleny. Dbáme na to, aby se nos, brada, střed trupu a stydký spoj nacházely v jedné linii. Sedíme v této poloze více jak deset minut a povídáme si s dítětem.
- Ujistěte se, že je dětská matrace vhodná a jestli poskytuje dítěti náležitou oporu. Měla by být nová, elastická, středně tvrdá, vyrobená z bezpečného materiálu. Firma Materasso má ve své nabídce i dětské matrace, mezi kterými si hlavní pozornost zaslouží matrace: Baby Comfort, Baby Swiss,Baby Natur. Jsou to přiměřeně tvrdé matrace, lepené speciálním 100% ekologickým lepidlem na vodní bázi.
V každém případě je potřeba asymetrii věnovat pozornost, protože úspěch při jejím odstraňování závisí na rychlosti naší reakce.
Přečtěte si i naše další články o vlivu matrace na zdraví: