Spí od dětství velmi málo, v dospělosti mu stačí 3 až 4 hodiny spánku denně a cítí se svěží. Nevěřili jsme tomu, ale takový člověk skutečně může existovat. Jak je to možné?
Na našem facebookovém profilu Vyspise.cz jsme si všimli, že mnozí z vás nám v komentářích píší, že spí třeba jen 3 až 4 hodiny denně, jsou v pořádku a mají dost energie. Poměrně často se také objevuje tvrzení, že doporučených 8 hodin spánku pro dospělého člověka je zbytečně moc a málokdo si jej vlastně v dnešním uspěchaném světě může dopřát.
Velmi nás to zaujalo, protože si nedokážeme fungování se 4 hodinami spánku denně vůbec představit. Je to vůbec možné? A pokud ano, co za tím stojí? Odpovědi se pokusíme najít v tomto článku.
Podle vědců existují tři geny, které souvisejí s cirkadiánním rytmem a spánkem - DEC2, ADRB1 a NPSR1. Mutace v těchto genech dávají některým lidem schopnost spát kratší dobu (pravidelně méně než 6 hodin), aniž by pociťovali problémy, které jsou obvykle spojovány s nedostatkem spánku.
Lidí, kteří dokážou bez problémů pravidelně spát méně než 6 hodin, není mnoho. A ještě méně je dle expertů osob, které bez potíží spí třeba jen 3 až 4 hodiny denně. Odhaduje se, že asi jen 1 % populace má genetickou mutaci způsobující, že jim stačí spánek kratší než 6 hodin. A kdo ze slavných osobností je „krátkospáčem“? Například bývalý americký prezident Barack Obama.
A co dalšího věda o lidech, kteří přirozeně málo spí, zjistila?
Ve skutečnosti neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrdil, že krátce spící lidé jsou kreativnější nebo chytřejší než zbytek populace. Mohou však být úspěšnější především proto, že mají na vše jednoduše více času. Hodiny a hodiny, které většina lidí prospí, mohou „krátkospáči“ věnovat studiu, seberozvoji či práci.
Přestože spí tak málo, netrpí žádnými zdravotními obtížemi, které jsou spojovány s nedostatkem spánku. Zde je nutné podotknout, že se skutečně musí jednat o přirozeného „krátkospáče“, ne o osobu, která spí málo, protože je ve stresu, má některou ze spánkových poruch či místo spánku do noci pracuje.
Opravdoví „krátkospáči“, kteří potřebují spát třeba jen 4 hodiny denně, skutečně existují. Málo spánku jim stačí a netrápí je žádné problémy spojované s nedostatkem spánku.
Mít vzácnou genetickou mutaci a přirozeně málo spát se může jevit jako kouzlo, které vyčaruje pořádnou porci života navíc. Tolik volného času mají „krátkospáči“ k dispozici! Mnozí z nich jsou jistě spokojeni, jiní ale trpí tím, že jsou prostě jiní. Ostatní lidé jim často nadávají, že je v noci budí, a zatímco jejich partner spí 8 hodin denně, „krátkospáč“ je sám a musí si svůj čas během noci, kdy už přirozeně nespí, nějak o samotě a v tichu vyplnit. Další problém nastává, když se rodiči, který přirozeně málo spí, narodí malé „krátkospáče“. Dokážete si představit, že by vaše dítě skoro nespalo?
Snad jsme vás trochu uklidnili, že vše má své pro a své proti. Někteří lidé jsou geneticky předurčeni k tomu, aby spali krátce, a potřebují pouze 4 hodiny spánku za noc. Jiní spí dlouho a cítí se nejlépe, když spí třeba 9 hodin. Nemůžete změnit své geny a stát se „krátkospáčem“. Každý by měl respektovat potřeby svého těla a spát tolik, kolik potřebuje. Budeme to zde, na našem blogu o zdravém spánku, opakovat pořád dokola, spánek je pro lidské zdraví extrémně důležitý. Proto si jej dopřejte, berte jej jako prioritu, dbejte na správnou spánkovou hygienu a nesnažte se stát „krátkospáčem“, pokud to není vaše přirozenost.