Nedobrovolný únik moči během spánku (noční inkontinence) trápí podle studií nejméně 2 % dospělých lidí. Jedná se o stav, kdy člověk nemá nad únikem moči během noci kontrolu. Nejdůležitější pak je odlišit, zda dochází k úniku moči během celého dne, či se potíže objevují pouze ve spánku.
Noční inkontinence může trápit muže i ženy. Tento problém se nejčastěji objevuje ve středním a pokročilém věku u lidí, kteří mají nadváhu, trpí obezitou či se léčí s diabetem. Rizikovým faktorem je i užívání některých léků. Především hypnotik, sedativ nebo psychofarmak.
Samovolný únik moči může být také důsledkem prodělání vážného zánětu močových cest, mrtvice, operace močového ústrojí nebo pokud máte potíže s ledvinami. U mužů pak může signalizovat také zvětšenou prostatu.
U žen se močová inkontinence často objevuje s menopauzou, kde jsou nejčastější příčinou oslabené svaly pánevního dna. Tento problém v mnoha případech velmi úspěšně řeší speciální cviky na posílení pánevního dna. Výborným pomocníkem jsou také venušiny kuličky. Dále je možné využít hormonální léčbu, kdy v případě inkontinenčních obtíží v důsledku menopauzy má prokázaný pozitivní vliv zejména hormonální substituce estrogenů.
Pokud u vás začne docházet k úniku moči a ani po měsíci se situace nezlepší, je nutné vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit. I když se jedná o velmi citlivou záležitost, nestyďte se, s tímto problémem rozhodně nejste sami.
To, jak bude probíhat léčba, závisí především na diagnóze stanovené lékařem a na stupni inkontinence.
V případě, že se bude jednat o lehčí stádia inkontinence, vám lékař může doporučit trénink močového měchýře, kdy močení probíhá podle lékařem předem stanoveného plánu, či vám předepsat parasympatolytika. Tyto léky se používají k uvolnění stěny močového měchýře a snižují tak frekvenci močení. Kromě toho může k léčbě využít také elektrostimulaci, laser nebo pesaroterapii.
Jedná se o léčebnou metodu pro ženy, které trápí pokles či úplný výhřez pohlavních orgánů. V tomto případě je inkontinence přímým důsledkem této skutečnosti.
Speciální pesar je pak pro tyto ženy citlivým a nenásilným řešením. Je vyrobený ze silikonu a má anatomický tvar. Jakmile se zavede do pochvy, tak se díky jeho speciálnímu tvaru zvýší výtokový odpor v močové trubici a zabrání se nechtěnému úniku moči.
V případě pokročilejších stádií může lékař doporučit miniinvazivní zákrok, kdy se močová trubice podepře tzv. tahuprostou páskou, či chirurgickou implementaci umělého svěrače močové trubice.
Stav při alkoholémii kolem 2,5 promile se již hodnotí jako těžká opilost, kdy mozek přestává správně reagovat na různé podněty. V důsledku toho pak může dojít k samovolnému úniku moči během spánku (a bohužel, nejen během něj).
Přečtěte si také: