Ptáte se, jak dosáhnout ještě kvalitnějšího spánku a probouzet se odpočatí? Odpovědí na tuto otázku je správná teplota v ložnici. Proč je správná teplota pro naše tělo tak důležitá? Kolik stupňů byste v ložnici měli mít a jak ideální teploty dosáhnout v zimních měsících a také v těch letních?
Podle studie Journal of Physiological Anthropology je teplota v ložnici jedním z nejdůležitějších faktorů pro dosažení kvalitního spánku. Při nižších teplotách v ložnici si tělo, zakryté přikrývkou, uchovává tělesnou teplotu. Hlava je však vystavena chladu. Díky tomu dochází k urychlení regeneračních procesů v těle a také k lepšímu prokrvení mozku. Pokud budete mít v ložnici tu správnou teplotu, můžete se spolehnout na to, že snadněji usnete, budete lépe celou noc spát a v neposlední řadě posílíte svůj imunitní systém.
Během spánku tělesná teplota klesá, a to o 0,1 až 1 °C, nejnižších hodnot tělo dosahuje okolo 5. hodiny ranní. V případě, že je příliš velké horko, zkracuje se fáze REM, tedy fáze, ve které sníme. Pokud však máme v ložnici správnou teplotu, zvyšuje se kvalita spánku a dochází také k prodloužení fáze hlubokého spánku, jež je nezbytná k regeneraci organismu.
Podle vědců se ideální teplota v ložnici pohybuje okolo 17 °C až 21 °C, vzhledem k tomu, že potřeby každého těla jsou trošku jiné. Optimální pokojová teplota při spánku se tak u každého člověka může o několik stupňů lišit. Odborníci se však shodují na tom, že chlad (nikoliv ale zima) vám pomůže usnout a spát po celou noc.
Co se týče kojenců, ke spánku budou potřebovat o něco vyšší teplotu, v ložnici by však mělo být jen o několik stupňů více, při vysoké teplotě by se děti mohly přehřívat.
Vyšší než optimální teplota v ložnici má u většiny lidí na svědomí neklidný spánek a časté probouzení. Již zmiňovaná studie sledovala účastníky, kteří spali při teplotách nižších než doporučených a během noci nebyli přikryti peřinami ani dekami. I když chlad jejich spánkový cyklus neovlivnil, v některých případech ztížil usínání a měl dopad také na další aspekty zdraví.
Důležitá je nejen správná teplota, ale také vlhkost vzduchu. V zimě je doporučená vlhkost v ložnici 45 až 60 % relativní vlhkosti a v létě by se měla vlhkost pohybovat od 40 do 55 %.
Co by se stalo, pokud by byla vlhkost příliš nízká? Nízká vlhkost vzduchu není prospěšná pro naše dýchací cesty, může vést ke vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích nebo migrén. Při vysoké vlhkosti naopak roste riziko vzniku plísní. Správné teploty a vlhkosti můžete dosáhnout zejména pravidelným větráním a zvlhčováním vzduchu.
Probouzíte se v teplých letních měsících horkem? V létě, kdy je složité mít v ložnici ideální teplotu, zažívá abnormální spánkový režim většina lidí. V následujících řádcích vám poradíme, co udělat, abyste snížili teplotu v ložnici a podpořili tak lepší odpočinek.
Větrání je velmi důležité, pokud však chcete mít v ložnici příjemný chládek, v létě nechejte přes den okna zavřená a zatáhněte závěsy. Ve večerních hodinách, až teploty klesnou, vytvořte na chvíli průvan a v ložnici vyvětrejte také těsně před tím, než půjdete spát.
Větrání ložnice má v létě a v zimě jiná pravidla.
Asi jedním z nejjednodušších způsobů, jak docílit nižší teploty v ložnici, je použití klimatizace. Myslete ale na to, že by teplota v pokoji měla být maximálně o 8 °C nižší, než je teplota venkovního prostředí. Pokud ještě nemáte klimatizaci a přemýšlíte o koupi, doporučuje se také vyhledat srovnání mobilních klimatizací, abyste mohli vybrat ten nejvhodnější model pro vaši ložnici. Měli byste zvážit kapacitu, spotřebu energie, hlučnost a další specifikace předtím, než se rozhodnete pro konkrétní mobilní klimatizaci.
Paradoxně i zateplení bytu nebo domu může přispět k nižší teplotě v ložnici. Pokud totiž není byt nebo dům zaizolovaný, v zimě dochází k úniku tepla, v létě se nedostatečná nebo chybějící izolace naopak projevuje vyššími teplotami v jednotlivých místnostech.
Další možností jsou screenové rolety, jež pohlcují nebo odráží sluneční záření, které na ně dopadá. Podle odborníků můžete pomocí rolet snížit teplotu v ložnici až o devět stupňů Celsia.
V létě se vám bude mnohem lépe spát, pokud bude vzduch vlhký. Jak toho však docílit? Možností je několik. Přes okna můžete zavěsit mokrá prostěradla nebo rozmístit po ložnici misky s ledem. Pomoci také může, pokud před spaním vytřete podlahu studenou vodou.
K tomu, aby se vám lépe spalo a neprobouzeli jste se zpocení, vám může pomoci i výměna lůžkovin. V létě vyměňte těžké a izolující lůžkoviny za lehké a prodyšné. Důležitá je také matrace, nejlépe taštičková nebo z chladivé a svěží pěny.
Na kvalitě spánku a také pocitové teplotě se do značné míry podílí prostěradlo, na kterém spíte a také povlečení, jímž se přikrýváte. Investujte tedy do takového ložního prádla, které v zimě příjemně chladí. Skvělou volbou je například povlečení z přírodních materiálů, zvolit můžete třeba oblíbenou bavlnu.
Ložní prádlo z přírodních materiálů je lehké a prodyšné.
Zdá se vám teplota v ložnici nesnesitelná? Ochlaďte své tělo tím, že prostěradlo před spaním vložíte na několik minut do mrazáku. Prostěradlo ale musí být zabalené v plastovém pytli nebo sáčku, aby nenavlhlo.
Možná se vám zdá jako skvělé řešení ledová sprcha. Sprchování příliš studenou vodou však není dobrý nápad, protože se tělo kvůli teplotnímu šoku bude snažit vyrovnat teplotní nerovnováhu, což povede k pocení. Raději se proto osprchujte vlažnou vodou.
Také v zimě je ideální teplota na spaní důležitá. Samozřejmě platí, že byste ložnici neměli přetápět a pravidelně byste měli větrat. V zimě stačí větrat krátce, ale intenzivně a pravidelně. Nevětrejte ventilačkou, ale raději na cca 5 minut otevřete dokořán okna. Co se týče materiálu ložního prádla, vyměňte chladivé materiály za ty hřejivé.