Těhotenství s sebou přináší řadu změn. Mnoho z nich samozřejmě ovlivňuje i spánek. Co všechno byste měla vědět o spánku v těhotenství? A jak se lépe vyspat s velkým bříškem?
Zkušenosti se spánkem v těhotenství jsou různé, každá budoucí maminka je jiná. Například Petra, dnes již maminka skoro dvouletého malého rošťáka, vzpomíná na spánek v těhotenství s úsměvem.
„Na začátku těhotenství mi bylo dost špatně, takže mě budily nevolnosti. Nic moc mi nepomáhalo, tak jsem se snažila to prostě a jednoduše přežít. Přešlo to. V druhém trimestru jsem spala úplně úžasně a cítila jsem se jednoduše skvěle. V třetím trimestru už mi při spánku začalo vadit větší a větší bříško. Také jsem neustále musela chodit na toaletu a to i během noci, na to jsem nebyla zvyklá. Roztomilé bylo, že jakmile jsem si lehla a začala usínat, můj syn začal kopat. Celý den byl v klidu a večer byl najednou značně aktivní. Nakonec z toho byl krásný rituál, kdy jsem hladila bříško a mluvila na něj. Těšila jsem se celý den na ten jedinečný a úzký kontakt s ním. Dnes na to ráda vzpomínám. Hodně doporučuji velký kojicí polštář ve tvaru písmene C, ten byl super. Hlavně ke konci těhotenství mi hodně pomohl, hodně mě bolely kyčle. Spala jsem na boku. Rukama i nohama jsem ho objala, takže jsem si jím podložila koleno. Díky tomu se mi hodně ulevilo a spala jsem mnohem lépe. Během posledního trimestru jsem pak spala i během dne, dopřála jsem si to,“ popsala nám Petra v kostce svou zkušenost se spánkem v těhotenství.
Pro budoucí maminky jsme sepsali několik tipů, jak zařídit, aby odpočinek, který je během těhotenství ještě důležitější než kdy dříve, byl co nejpříjemnější a nedostatek spánku tak nenarušoval krásné období těšení se na miminko.
Začátek těhotenství je obdobím velkých změn. Snažte se být na sebe hodná a hodně odpočívejte. Zvýšená potřeba spánku je v tomto období normální, mohou za ni hormonální změny i časté nevolnosti, které budoucí maminku velmi vyčerpávají. A nejde jen o probíhající změny v těle ženy, ale také změny, které ovlivňují její psychický stav. Pokud to jen trošku jde, spěte tak, jak potřebujete. Snažte se myslet pozitivně. Těhotenství není nemoc, ale je to zcela jistě období zvýšených nároků na ženský organismus, proto je nezbytné dopřát tělu i mysli oddych. Přečtěte si pravidla spánkové hygieny a zaměřte se na sebe, svůj odpočinek a zdravý životní styl berte jako prioritu.
Proto zde máme pár tipů, jak se s nimi poprat (či je aspoň zmírnit).
Pohyb v těhotenství je důležitý. Čas v přírodě nabíjející. Obojí je důležité pro mysl i tělo. Dopřejte si jej. Navíc budete lépe spát.
Období druhého trimestru popisuje většina maminek jako bezproblémové. Těhotenství začíná být na ženě vidět, miminko roste a to budoucí mamince přináší pocit klidu a uspokojení. Počáteční úzkosti z nového a velkého životního úkolu mizí a stejně tak konečně pominuly i nepříjemné nevolnosti. Většina těhotných tak spí velmi dobře a zatím může stále spát v jakékoliv poloze (dokonce i na bříšku), protože v žádné z nich není miminko utlačované. Není ještě tak velké, aby se v děloze nemohlo spánkové poloze maminky přizpůsobit.
Během posledního trimestru ideální podmínky pro spánek pomalu mizí. Budoucí maminky trápí v noci křeče, časté nucení na toaletu, mívají velmi živé sny a také je mohou probudit pohyby děťátka, které má v bříšku méně a méně místa. Třetí trimestr je tak často spojován s nespavostí. Pokud tuto situaci momentálně prožíváte, je v první řadě potřeba se uklidnit a vědět, že miminku nic nehrozí. I když špatně spíte, miminko už má vlastní spánkový režim. Pro zachování duševní pohody je však spánek těhotné velmi důležitý, proto opět radíme, udělejte si na sebe čas a natáhněte se během dne. Pomoci může bylinný čaj i příjemná aromaterapie. Rozmazlujte se.
Myslete pozitivně, dělejte si radost a těšte se na své děťátko. To je to nejlepší, co můžete udělat pro sebe, pro děťátko i pro spánek během těhotenství.
Křeče v nohou, které narušují klidný spánek, jsou v těhotenství také častým jevem. Vyzkoušejte jednoduchou masáž, pomalu a dlouze si masírujte bolavý sval. Při tom byste měla mít nohu úplně nataženou, snažit se tlačit patu dolů a současně prsty přitahovat vzhůru. Opakujte, dokud bolest nepoleví.
V případě, že nic nepomáhá, poraďte se se svým lékařem. Je možné, že vám chybí hořčík a vitamíny skupiny B.
Některé těhotné ženy nemají žádné fyzické obtíže, ale i tak jsou jejich noci neklidné. Těhotenství může být pro mnohé ženy časem plným obav. Opravdu porod tak strašně bolí? Jak zvládnu péči o miminko? Budu dobrá máma? Narodí se dítě zdravé? Tyto otázky se ženám často honí v hlavě. Z myšlenek pak mohou vzniknout velmi živé sny, které znemožňují klidný spánek. Se strachem z nočních můr se pak těžko usíná a únava sílí. Pokud máte tyto potíže, určitě se o nich poraďte se svým lékařem a nestyďte se říci si o pomoc. A nezapomeňte, i když se vám bude zdát cokoliv nehezkého, neberte tyto sny vážně a rozhodně se za ně neciťte provinile. Nedovolte, aby ve vás živily vaše strachy.
Sny během těhotenství mohou být zraňující. Jsou to ale jen sny, nenechte se rozladit. Máte před sebou náročný, ale především krásný úkol.
Spaní na bříšku ve třetím trimestru už jednoduše není možné. Při poloze na zádech zase často dochází k nevolnostem a pocitu dušení, protože děloha stlačuje velké břišní cévy. Krevní oběh je tak narušen a dochází ke ztížení dýchání. Poloha na zádech je celkově ve třetím trimestru úplně nevhodná. Ideální poloha je proto na boku, kdy si pravé koleno jednoduše podložíte polštářkem či využijete kojicí polštář, který nohama obejmete.
Se spánkem ve třetím trimestru měla potíže i maminka Táňa: “Moje těhotenství bylo naprosto pohodové. Značně mě proto zaskočilo, když jsem ke konci těhotenství začala mít problémy se spánkem. Hodinový nepřerušovaný spánek byl poslední měsíc vzácný, a to jsem navíc přenášela dva týdny. Při spánku na boku mě už hodně bolely kyčle, a tak jsem si zvykla spát na polohovacím křesle v polosedu. Tyto “šlofíky” byly pro mě k nezaplacení. Důležité je nevzdat to a hledat způsob, jak se alespoň trochu kvalitně vyspat.”
Ať už jste na začátku těhotenství či se váš malý poklad pomalu chystá na svět, jako budoucí maminka jistě oceníte informace o dětském spánku. Je to jednoduše velké téma, které řeší každý rodič.