Nekupujte zajíce v pytli. Díky našemu postelovému slovníčku budete vědět, co kupujete, pokud pořizujete rám postele, boxspringovou postel, čalouněnou postel nebo třeba polohovatelné lůžko.
Každá postel se skládá z několika základních částí. Patří mezi ně:
Pokud se rozhodujete mezi čalouněnou a dřevěnou postelí, rozhodujete se mezi provedením rámu. Každý rám má své výhody a nevýhody, a proto se zamyslete nejen nad svými potřebami, ale také třeba nad tím, v jakém stylu máte zařízenou ložnici.
Pokud jste narazili na termín čalouněná postel, znamená to, že má rám po celém obvodu potažený textilním, koženkovým, případně koženým materiálem. Vybírat můžete mezi kompletními čalouněnými postelemi s matrací a roštem nebo čalouněnými rámy, do kterých si matraci a rošt pořídíte zvlášť. Ať tak či onak, čalouněná postel ložnici naplní příjemnou atmosférou a pocitem harmonie.
Pokud chcete investovat do kvalitní čalouněné postele, inspirujte se nabídkou slovenské značky Materasso, která je na trhu již od roku 1995. Postele vyrábí na míru a tak si můžete vybrat nejen ze stovek barev a struktur čalounických látek, ale také si můžete nadiktovat potřebnou velikost postele, vybrat si typ nožiček nebo provedení rámu.
Čalouněné postele tvoří masivní rám, který se opatří komfortními pěnami a následně očalouní látkou. Získáte tak měkkou a bezpečnou postel bez ostrých hran.
Mezi výhody čalouněné postele patří:
Za nevýhody se považuje:
Obrázek: Mezi nejpohodlnější postele patří ty čalouněné.
Masivní neboli dřevěné postele často volí osoby, které trápí respirační onemocnění a alergie. Vzhledem k tomu, že je dřevo 100% přírodním materiálem, je hypoalergenní. Při výběru je ale potřeba také zohlednit, aby povrchovou úpravu tvořily látky, které citlivé osoby nedráždí.
Abyste vybrali kvalitní postel s dlouhou životností, dejte přednost tvrdým dřevům, mezi které patří ořech, dub nebo buk. Největší nabídku dřevěných postelí tvoří ty ze smrku nebo borovice. Zaujmou vás nižší pořizovací cenou. Počítejte však s kratší životností a dřívějším rozvrzáním, případně rozklížením materiálu.
Výhody masivních postelí:
Nevýhody dřevěných postelí:
Narazili jste při výběru postele na slova jako americká, kontinentální nebo boxspringová postel a nevíte, v čem se od sebe liší? V ničem. Jde v podstatě o synonyma, která se používají pro jednu a tutéž postel.
Americké postele mají speciální rám s boxspringovou základnou. Znamená to, že v části, která je u jiných postelí vyhrazená například pro úložný prostor, se nachází pružiny, jež nahrazují rošt. Právě boxspringová základna je důvod, proč se kontinentální postele považují za nejpohodlnější na trhu.
Na pružiny se pokládá hlavní matrace, kterou si spáč vybere podle svých požadavků. K dostání jsou matrace s taštičkovými pružinami, z pěn nebo z přírodních materiálů (kokosové desky, koňské žíně atd.). Oblíbené jsou i tzv. sendvičové matrace, které tvoří kombinace různých materiálů. Výběrem vhodné matrace můžete předejít řadě obtíží s pohybovým aparátem, například skolióze, bolestem kloubů nebo zatuhlosti v oblasti krční páteře a beder. Matracím, které nabízí největší komfort při spánku, se říká zónové. Tvoří ji několik zón, jejichž tuhost odpovídá konkrétní části těla. Tak udržuje páteř v přirozené poloze.
Na hlavní matraci můžete položit topper. Jedná se o tenkou matraci, která upravuje tuhost hlavní matrace, ale také ji chrání před dřívějším opotřebováním a před nečistotami.
Boxspringová postel tedy disponuje systémem tří matrací, díky kterým vám nabízí dokonalý odpočinek. Perfektně totiž rozloží zátěž spícího člověka, a tak zbytečně neměníte spánkové polohy a v noci se nebudíte.
Výška ložné plochy je něco jiného než výška rámu. Výška rámu, do které se nezapočítává čelo, se u klasických postelí pohybuje mezi 40 až 45 cm. U vysokých amerických postelí však může výška rámu přesahovat zmiňovaných 45 cm.
Pojem výška ložné plochy označuje vzdálenost mezi podlahou a lehací částí matrace. Čím vyšší matraci pořídíte, tím výš bude ložná plocha. K dostání jsou i matrace s výškou okolo 30 cm. Za komfortní výšku se považuje vzdálenost 50 až 60 cm od podlahy. Při uléhání a vstávání šetříte svá kolena i kyčle. Navíc vás neobtěžuje průvan a prach, který se víří u země.
Obrázek: Ložná plocha může být až 60 cm od země.
King size postel je termín, který vychází z anglického king size bed. Označuje velikost postele. King size postel je klasický rozměr dvojlůžka, tedy 180 × 200 cm. Je perfektní volbou do ložnice o rozloze 12 m² a více. K dostání je také prodloužená délka king size postele, která se pohybuje od 210 do 220 cm. Jestliže chodíte spát do obrovské ložnice s podlahovou plochou více než 14 m², můžete ji vybavit postelí super king size bed s rozměry 200 × 200 cm.
Jako polohovací se postel označuje ve chvíli, kdy je opatřena polohovacím roštem. To znamená, že rošt umožňuje nastavení sklonu v oblasti hlavy nebo nohou, případně v obou částech. Polohovací rošty je možné ovládat ručně, ale také elektricky. Polohovací postel s elektrickým ovládáním je nejlepší volbou pro seniory, osoby v rekonvalescenci či dlouhodobě upoutané na lůžko, ale také pro ty, kteří se nespokojí s průměrně pohodlnou postelí a chtějí něco víc. Díky elektromotoru a dálkovému ovládání si plynule nastavíte sklon hlavové části i oblast nohou.
Pokud byste chtěli znát pravý význam slova palanda, dočetli byste se ve slovníku, že označuje jednoduché lůžko z prken. V současné době si však pod pojmem palanda nejčastěji vybavíte dětskou patrovou postel. Patrové postele jsou k dostání ve standardizovaných velikostech 180 × 200 cm, ale můžete si je nechat také vyrobit na míru.
Dětské palandy či patrové postele jsou optimálním řešením do malých dětských pokojů. Nabídnou pohodlný spánek dvěma sourozencům. Hodí se i do pokoje pro jedináčka, kde druhá postel může sloužit jako lůžko pro hosty a kamarády. Přístup na horní lůžko je nejčastěji po žebříku, takže se doporučuje, aby nahoře spalo dítko starší 5 let. Před pádem ho ochrání zábrana.
Matrace na míru znamená, že vám ji výrobce vyrobí přesně podle vašich požadavků. Ve zmiňované firmě Materasso vám vyrobí matrace nejrůznějších tvarů a velikostí. Kromě toho si můžete vybrat i tuhost a výrobní materiály podle svých spánkových požadavků.
Novou matraci byste si zejména kvůli hygienickým požadavkům měli dopřát každých 7 let. Vybírejte ji podle své výšky, hmotnosti i zdravotních problémů.
Pořiďte si postel, která bude odpovídat vašim prostorovým možnostem a nabídne vám nejpohodlnější odpočinek.