Bolesti zad a kloubů patří mezi nejčastější zdravotní potíže, které trápí seniory. Kromě toho, že jim znepříjemňují pohyb, mnohdy ovlivňují také kvalitu spánku. A právě spánek se výrazně podílí na tom, jak se lidé cítí nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Dopřejte si zvýšenou postel s polohovacím roštem, která zmírní zdravotní problémy a spát v ní budete jako na obláčku.
Věk je jedním z faktorů, které ovlivňují řízení střídavého cyklu spánku a bdění. Je zcela přirozené, že v seniorském věku spíte jinak, než když vám bylo 20 nebo 40. Jakmile dosáhnete věku kolem 65 let, spánek se zkracuje. Večer usínáte dříve a ráno se brzy budíte. Kromě toho pospáváte i ve dne.
Vzhledem k tomu, že se senioři během noci častěji budí, snižuje se podíl hlubokých stádií spánku. Během hlubokého spánku dochází k celkové tělesné regeneraci. Pokud je však spánek nekvalitní, projeví se podrážděností a psychickou nepohodou.
S přibývajícím věkem se objevují spánkové poruchy, které souvisí s dýcháním, biologickými změnami, nemocemi a dalším. Co všechno zhoršuje kvalitu spánku?
Nekvalitní spánek se podepíše na:
Mezi nejběžnější zdravotní komplikace u seniorů patří snížená flexibilita, zatuhlost svalů a kloubů, bolesti a další omezení, kvůli kterým se lidem hůř usedá na židli či na postel nebo se z postele těžko vstává.
Ulehnutí do postele předchází usednutí na matraci. Kvůli bolavým kloubům se na postel spíše „dopadá“. To je velice nekomfortní, a proto je nejlepší sáhnout po zvýšené posteli pro seniory. V čem se odlišuje od ostatních?
Klasické postele mají bočnice ve výšce 35–45 cm nad zemí. U zvýšené postele jsou bočnice od země vzdáleny zhruba 55 cm. Důležitá je také výška ložné plochy, kterou výrazně ovlivňuje výška matrace. Ložná plocha by se u postelí pro seniory měla nacházet ve výšce zhruba 55 až 65 cm nad zemí. Na takovou postel si starší lidé pohodlně sednou, ale také z ní bez problémů vstanou. Matrace by měla končit v oblasti mezi koleny a kyčlemi, takže lidé při vstávání a uléhání zbytečně nezatěžují kyčelní a kolenní klouby.
Obrázek: Mezi nejčastější problémy seniorů patří ty s pohybovým ústrojím.
Jestliže bude horní část zdravotní matrace končit těsně pod pozadím, pohodlně se na postel posadíte a následně si lehnete. Při vstávání ale bude potřeba z matrace trošku sklouznout. V případě, že bude matrace nižší, takže se při sezení celá chodidla dotýkají podlahy, bude se z postele jednoduše vstávat. O něco méně pohodlně se do ní bude uléhat.
Pokud se chystáte pořizovat postel pro seniory, zohledněte při jejím výběru několik základních kritérií:
Při výběru rámu postele pamatujte na bezpečnost a pohodlí. Starší lidé mají křehčí tkáně, a tak se u nich mohou snadno objevit modřiny. Proto jsou nejlepší volbou čalouněné postele s čelem. Rám postele se vyrábí z masivu. Následně se vyměkčí komfortními pěnami a očalouní látkou.
Vzhledem k vysokým hygienickým nárokům sáhněte po posteli čalouněné netextilním materiálem nebo koženkou. Tyto povrchy se snadno udržují. Jednoduše z nich odstraníte například tekutinu, prach nebo skvrny. Čelo postele zkvalitňuje odpočinek. Vzhledem k tomu, že je měkké a polstrované, nabízí pohodlné opření při čtení, sledování televize nebo povídání.
Při výběru seniorské postele hrají důležitou roli také rozměry. Klasická manželská postel má velikost 180 × 200 cm. Pokud je však senior vyšší, můžete sáhnout po prodloužené posteli. Obvykle postel na šířku měří klasických 180 cm, ale na délku 210 až 220 cm.
U šířky zohledněte hmotnost seniora, ale také dobu, kterou na lůžku tráví. Pokud člověk tráví v posteli většinu času, případně má vyšší hmotnost, je lepší zvolit širší postel, která mu nabídne dostatečné pohodlí.
Obrázek: Vysoká postel pro snadné uléhání a vstávání.
Polohovací postel s elektrickým roštem nabídne seniorům nebo invalidním pacientům určitou míru nezávislosti, ale také maximální pohodlí a bezpečí. Mnoho starších lidí se nedokáže bez pomoci posadit, případně musí vyvinout enormní množství energie. Jakmile se posadí, většinou se dokážou sami postavit, pokud jim to zdravotní stav umožňuje. Někteří senioři mají navíc problémy také s dýcháním, krevním oběhem a lymfatickým systémem.
Polohovací postel je opatřena polohovacím roštem, který umožňuje výškové nastavení v oblasti hlavy a nohou. Upravení polohy v oblasti hlavy pomůže seniorům změnit ležící polohou za sedící. A pak už stačí z postele vstát. Zvýšení nohou podporuje zlepšení krevního oběhu a lymfy.
Celkově zdravotní polohovací postele zmírňují bolesti zad, kloubů a svalů. Také eliminují tvorbu křečových žil a proleženin.
Polohovací postel pro seniory můžete opatřit manuálně, nebo elektricky nastavitelným roštem.
Polohovací zdravotní postele jsou přínosem nejen pro seniory, kterým dávají určitou míru nezávislosti, ale také pro ošetřovatele. Zejména díky elektrickému ovládání pečovatelé šetří svá záda a předejdou tak nepříjemným zdravotním komplikacím.
Vybrat skutečně kvalitní postel pro seniory je opravdová alchymie.
Matrace a rošt jsou nerozlučná dvojka, která se stará o to, jak pohodlně se vám bude spát. Výběr matrace je potřeba přizpůsobit roštu. Na klasický pevný rošt můžete položit jakoukoliv matraci, včetně pružinové.
Na polohovací rošt je však možné položit pouze dostatečně flexibilní matrace, které se při „ohýbání“ nezlomí. Polohovací rošty si rozumí s pěnovými matracemi. Pružinové na ně ale nepatří.
Při výběru matrace pamatujte na tyto parametry:
Na trhu jsou k dostání i zdravotní seniorské matrace, které mají zpevněný bok pro snazší vstávání z postele. Senioři na okraji postele nejdříve sedí, než ulehnou nebo vstanou, a tak se tato část matrace namáhá nejvíce. Proto je zpevněná. Zachová si svůj tvar a stabilitu.
Obrázek: Matrace se zpevněným bokem.
Pro osoby, které v posteli tráví většinu času, jsou nejvhodnější antidekubitní matrace, které podporují správný krevní oběh nejen v kůži, ale také v hlubokých tkáních. Jedná se o matraci proti proleženinám.
Pro seniory jsou nejvhodnější matrace s tzv. zónováním. Matrace má různé tuhosti, které odpovídají konkrétní části těla. Například v oblasti krční páteře je matrace měkčí než v bederní části.
Mezi nepostradatelné doplňky, které ovlivňují hygienu a pohodlí lůžka, patří:
Zdraví je na prvním místě, a proto si dopřejte postel, ze které nebolí záda ani klouby a spánek v ní je maximálně kvalitní.