Provozujete ubytovací zařízení? Postele a matrace jsou dvě proměnné, které zásadně ovlivňují spokojenost hotelových hostů. U postele je důležitý její vzhled, ale také stabilita. Matrace musí být pohodlná a hygienicky čistá. Proto byste ji měli měnit každých 5 až 7 let. Jak pečovat o hotelové postele a matrace?
Hygiena a kvalitní spánek jsou dva nejdůležitější body, které se objevují v hodnocení ubytovacích zařízení nejčastěji. Zhruba 80 % hostů si před zarezervováním pobytu přečte 6 až 12 recenzí, které rozhodnou o tom, zda své peníze investují právě do vašeho ubytování. Stačí jedno negativní hodnocení, které může poškodit vaše jméno.
Pokud chcete pro spokojenost svých hostů udělat maximum, snažte se, aby hosté byli spokojení:
Hotelová postel je obvykle největším nábytkem v pokoji, takže určuje celý jeho ráz. Je vizuálním prvkem, který jako první rozhodne o tom, zda se hostu pokoj líbí. Kromě designu je důležité pohodlí postele. Pokud bude postel designově atraktivní, ale klient si na ní pohodlně neodpočine, design tento nedostatek nevyváží. Zařiďte svým hostům spaní v na pohled krásné, pohodlné, a navíc kvalitní posteli. Uložte je do boxspringové postele.
Mezi nejpohodlnější postele patří poslední roky boxspringové neboli kontinentální hotelové postele. Obvykle se jedná o nábytek, který zaujme designovým provedením a zároveň pohodlím.
Kvalitní posteli dominuje vysoké čelo, které je ozdobou, ale zároveň plní i praktickou funkci. Díky němu se může host v posteli pohodlně opřít a číst si knížku nebo sledovat filmy. Čela postele jsou dřevěná, ale také čalouněná. Vzhled může být jednoduchý hladký, nebo zdobený. Zdobení se používá především u čalouněných čel. Ta se zdobí například vtahy a čalounickými knoflíky, případně se čelo skládá z několika částí a vytváří různě složité geometrické obrazce. V Materasso čalouní postele na míru nejrůznějšími látkami, ale také koženkami nebo kůží. V nabídce najdete i čalounění pro alergiky.
Pohodlí hotelové boxspringové postele zajišťuje pružinová výplň rámu a další dvě matrace. Pružinová výplň supluje rošt. Dokonale rozkládá tlak, který na ni vyvíjí spáč. Klíčová je kombinace s hlavní spací matrací.
Pro hotelové provozy je ideální hotelová taštičková matrace v kombinaci s komfortními pěnami. Matrace má dlouhou životnost a optimální tuhost, která vyhovuje většině hostů. Pokud host preferuje spaní na měkčí nebo tužší matraci, položte na spací matraci topper odpovídající tuhosti.
Topper zvyšuje komfort odpočinku a zároveň matraci chrání před znečištěním od jídla, pití nebo potu. Zabraňuje také usazování prachu. Celkově zlepšuje hygienu lůžka a pokojové službě usnadňuje péči o matraci.
Obrázek: Vysoké boxspringové postele patří k nejpohodlnějším. Zdroj: Materasso-hotels.com
Vzhled kvalitní hotelové postele ovlivňuje nejen čelo a čalounění, ale také celkové aranžmá. Sázkou na jistotu je bavlněné povlečení v bílé barvě. Bílá barva totiž evokuje hygienickou čistotu.
Bavlna je univerzálním materiálem, který je příjemný i hostům s citlivou pokožkou. Navíc ji můžete prát na vysoké teploty, takže ji zbavíte veškerých bakterií a alergenů.
Aby postel lákala a byla už na pohled pohodlná, naaranžujte na ni několik dekorativních polštářů v různých velikostech. Nezapomeňte ani na přehoz na postel a doplňkové deky. Používejte různé materiály s odlišnými texturami, které podtrhnou pohodlí a budou vizuálně přitažlivé.
Pro správnou péči o čalouněný nábytek je klíčový materiál čalounění. Potřebné rady najdete vždy na stránkách výrobce, případně na štítku. Obecně se doporučuje látkové čalounění pravidelně vysávat. Ideálně každý den. Postel tak zbavíte prachu a roztočů a zároveň uchováte její jasné barvy. Pro vysávání čalounění používejte speciální nástavec na vysavač. Jestliže je postel čalouněná kůží, eko kůží nebo jiným netextilním materiálem, obvykle si vystačíte s otřením mírně vlhkým hadříkem.
Při každém otáčení matrace zkontrolujte rošt. Lamely nebo latě by neměly být polámané a žádným způsobem by neměly ničit matraci. Zaměřte se také na kvalitu spojů postele. Zkontrolujte, zda šrouby pevně drží a postel nevrže.
Díky pravidelné a poctivé péči můžete prodloužit životnost hotelové matrace, zachovat její vzhled a funkce. Oddálíte tak nákup nové matrace, takže nezatížíte svůj rozpočet. Zároveň se chováte šetrně k životnímu prostředí, protože nemusíte tak často vyhazovat matrace, které plní skládky.
Pravidelné čištění je základem pro vysokou hygienu matrace a pro prodloužení její životnosti. Pro péči o kvalitní matraci používejte:
Skvrny je potřeba odstranit co nejdříve. Pro odstranění organických skvrn se nejlépe hodí enzymatický čisticí prostředek. Matrace by při čištění nikdy neměla být mokrá, protože vlhkost může způsobit růst plísní a poškodit materiály matrace.
Pro odstranění zápachu se používá jedlá soda. Pro osvěžení přidejte pár kapek levandulového nebo tea tree oleje. Vrstvou jedlé sody pokryjte celou plochu matrace a nechte ji působit nejméně 15 minut. Jedlá soda absorbuje pachy i vlhkost. Po uplynutí doby jedlou sodu vysajte.
Místa, kterých se personál dotýká nejčastěji, otírejte netoxickou dezinfekcí. Jde především o rukojeti matrace a její okraje.
Abyste předešli brzkému proležení kvalitní matrace, pravidelně ji otáčejte. Tím zajistíte její rovnoměrné opotřebení. Matrace otáčejte jednou za 3 až 6 měsíců. Otáčejte je tak, aby se střídala „hlavová“ a „nožní“ část. V případě oboustranné matrace měňte i její strany. Poznačte si na matraci měsíce v roce, abyste věděli, kdy je čas na otočení.
Po odjezdu hosta odstraňte z matrace veškeré textilie a doplňky a nechte matraci alespoň 15 minut vyvětrat. Otevřete okna i dveře dokořán, aby pokojem proudil čerstvý vzduch.
Matraci v ubytovacím zařízení nesmí chybět potah a chránič matrace. Potahy stejně jako chrániče je možné prát v pračce. Vzhledem k tomu, že potah déle schne a lůžko byste nemohli nabízet, připevněte na potah matrace chránič. Matracový chránič je pratelný a schne rychleji než potah. K dostání jsou nepropustné chrániče, které matraci ochrání před tekutinami nejrůznějšího původu.
Kromě potahu a chrániče hygienu lůžka zvyšuje i topper. Chrání matraci před skvrnami, ale také před prachem, vlasy a mikroskopickými kousky kůže. Navíc zlepšuje kvalitu spánku. Toppery na postel jsou k dostání v různých tuhostech, čímž upravují tuhost hlavní spací matrace.
Obrázek: Matraci chraňte nejen povlakem, ale také chráničem a topperem. Zdroj: Materasso-hotels.com
Pro udržování vysoké hygieny a zachování kvality lůžka si určete časové horizonty péče:
Četnost výměny matrací se odvíjí do různých faktorů. Obecně se doporučuje matrace v hotelových zařízeních měnit každých 5 až 8 let. Záleží na vytíženosti, hotelových zásadách i zpětné vazbě hostů.
Pokud na matraci zpozorujete poškození (hrudky, díry, hrboly, prohlubně), případně uslyšíte vrzání, je na čase matraci vyměnit. Stejně tak se pro výměnu rozhodněte v momentě, kdy si hosté stěžují na kvalitu spánku. Některé luxusní hotely mění matrace častěji, aby splnily slib o dokonalém pohodlí.
Jestliže svým hostům dopřejete pohodlný odpočinek, budou se k vám rádi vracet a doporučovat vás svým kamarádům a známým. A pozitivní recenze je nejlepší reklama, kterou můžete mít.