Obezitou trpí přibližně třetina dospělých obyvatel naší republiky, častěji se objevuje u mužů než žen. Za důsledky obezity se považují závažná onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka druhého typu, rakovina, neplodnost, srdeční selhání, spánková apnoe i astma.
Jedním z problémů, které obezita způsobuje, je i zhoršená kvalita spánku. Vztah mezi spánkovou deprivací a obezitou je možné označit za cyklický. Obezita totiž zhoršuje kvalitu spánku, ale zároveň nedostatek spánku může mít za následek přibírání na váze. Tento začarovaný kruh lze přerušit jen tím, že začneme naši tělesnou hmotnost redukovat.
Obezita není způsobena jen nedostatkem pohybu a přejídáním, podle webu Sleep Foundation naši tělesnou hmotnost silně ovlivňují i další faktory jako je genetika, socioekonomický stav, komunitní prostředí, stres a celkové zdraví.
Za důležitý rizikový faktor se považuje i kvalita spánku. Spánková deprivace způsobuje v lidském těle hormonální nerovnováhu, která podporuje přejídání a přibírání na váze. V důsledku nedostatku spánku se totiž mění produkce hormonů, které regulují chuť k jídlu, a to leptinu a ghrelinu. Změna tvorby těchto hormonů pak vyvolává zvýšení pocitu hladu. Podle vědeckých výzkumů omezená délka spánku vede k tendenci jíst více kalorická jídla a jíst i v noci.
Obézní lidé mají problémy se spánkem častěji než lidé, kteří mají normální hmotnost. Obezita je také spojována s větší ospalostí a únavou během dne.
(zdroj: https://www.sleepfoundation.org/physical-health/obesity-and-sleep)
Podle článku publikovanému na webu Medical News Today se odborníci také zabývají možnou souvislostí mezi obezitou a vyšší úrovní zánětu v těle. Podle vědecké studie protizánětlivý protein NLRP12 je u lidí s obezitou nedostatečně aktivní a ovlivňuje přibírání na váze. Tento protein podporuje tvorbu určitých kmenů střevních bakterií, které mají ochranný účinek proti obezitě.
Web Healthline se v jednom ze svých článků zabývá souvislostí mezi nedostatkem spánku a obezitou u dětí. Podle nové vědecké studie u dětí, které spí méně než osm hodin denně, je vyšší riziko obezity a vysokého krevního tlaku. Nedostatek spánku u dětí způsobuje narušení rovnováhy hormonů, které regulují metabolismus a chuť k jídlu.
Rady jak bojovat proti obezitě jsou všeobecně známé. Jedná se o zvýšení tělesné aktivity, změnu stravovacích návyků a celkovou úpravu životního stylu. Těm z nás, kteří s obezitou bojují neúspěšně, může lékař předepsat léky na hubnutí nebo bariatrickou operaci.
Základní informaci o tom, jestli bychom se měli o redukci tělesné hmotnosti snažit, nám poskytne BMI (Body Mass Index), jehož hodnotu si můžeme spočítat pomocí kalkulačky BMI.
V následujících řádcích se budeme věnovat tomu základnímu postupu jak se nadbytečných kilogramů zbavit, kterým je změna způsobu stravování. V současné době je v nabídce hned několik dietních programů, záleží tedy na každém z nás, kterou dietu si zvolí.
Velice populární a podle ohlasů uživatelů i účinné jsou diety, které jsou založené na redukci příjmu sacharidů, a to low carb dieta a keto dieta. Dále můžeme zvolit paleo dietu, která se inspiruje způsobem stravování našich dávných předků, nebo krabičkovou dietu.
(zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/obr.12705 „BMI“)
Low carb neboli nízkosacharidová dieta je založena na snížení příjmu sacharidů, a to přibližně na 150 g denně. Na nedostatek cukrů naše tělo reaguje tak, že místo sacharidů začne spalovat uložené tuky.
Tento stav se odborně nazývá ketóza. Redukci spotřeby sacharidů dieta kompenzuje zvýšením příjmu kvalitních bílkovin a tuků.
Při nízkosacharidové dietě je potřeba vybírat potraviny s minimálním obsahem cukrů. Je to především maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, semena a ořechy. Ze zeleniny to jsou okurky, hlávkový salát, špenát a brokolice. Omezit bychom měli pečivo, rýži, těstoviny i brambory. Ovoce tato dieta považuje za dezert.
Radikálnějším typem nízkosacharidové diety je keto dieta, při které se denní příjem cukrů redukuje až na 50 g. Na takto výraznou redukci přísunu cukrů lidské tělo reaguje rychlejším spalováním tuků i rychlejším poklesem hmotnosti.
Velkou výhodou keto diety je to, že příprava jídel zabere pouze několik minut – většinou stačí jídla jen zalít horkou vodou. A nabídka jídel je velice pestrá, jedná se o polévky, palačinky, omelety, kaše, pizzu, tortilly a koktejly. Chuť na sladké zaženeme pomocí proteinových tyčinek nebo čokolády.
Jídla keto diety jsou vyrobená tak, že obsahují minimum cukrů, ale našemu tělu dodají dostatek kvalitních bílkovin, tuků, vlákniny, minerálů i vitamínů. Při dietě se doporučuje každý den sníst 500 g vybraných druhů zeleniny, a to okurky, cukety, salát, špenát a brokolici.
Low carb dieta a ketodieta nejsou vhodné pro každého. Radikální snížení spotřeby sacharidů je významným zásahem, proto se doporučuje probrat vhodnost diety s lékařem.
Princip paleo diety vychází ze způsobu stravování našich předků, kteří žili v období paleolitu a potravu si opatřovali pouze sběrem a lovem. Z toho vyplývá, že paleo dieta je založená na konzumaci neupravených potravin a vylučuje upravené potraviny jako je pečivo, obilniny, luštěniny, masné a mléčné výrobky a všechna průmyslově zpracovaná jídla.
Při paleo dietě se konzumuje maso, vejce, mořské plody, zelenina, ovoce, houby a ořechy. Dieta se zaměřuje na potraviny z čistě ekologických zdrojů, které jsou kvalitnější.
Za nevýhody paleo diety se považuje nedostatek minerálů, a to především vápníku, který lidské tělo získává z mléčných výrobků. Vegani a vegetariáni pak mohou mít problém se zajištěním dostatečného množství kvalitních bílkovin, které většinou čerpají z luštěnin.
Při paleo dietě by náš organismus mohl postrádat cukry, což je možné vyřešit zvýšenou konzumací ovoce. V neposlední řadě je paleo dieta považována za velkou změnu stravovacích návyků, což může být pro většinu z nás náročné.
Krabičkové diety v poslední době získávají na oblibě, protože každý z nás si může vybrat dietní program, který mu vyhovuje – low carb, veganskou, vegetariánskou i bezlepkovou dietu. Někteří výrobci nabízejí i speciální stravovací programy, jako je Whole30, Sacharidové vlny, Protein nebo Sugar free.
Při nastavení diety můžeme spolupracovat s výživovým poradcem, který nám poradí, která dieta je pro nás nejvhodnější, a může nám sestavit jídelníček. Výrobce diety nám jídlo nejen připraví, ale i doručí.
Obezita nepříjemně ovlivňuje náš život, zvyšuje riziko různých zdravotních problémů a negativně působí na spánek. Existuje několik způsobů, jak se přebytečných kilogramů zbavit. Především se jedná o změnu stravovacích návyků, zvýšení tělesné aktivity, pravidelnou kontrolu hmotnosti a přechod na zdravý životní styl.
Další možností jsou léky na hubnutí nebo operativní zákrok. Změna způsobu stravování a systematické cvičení sice vyžaduje pevnou vůli a vytrvalost, ale ve srovnání s léky a operativním zákrokem se jednoznačně jedná o cestu, která náš organismus méně zatíží, je zdravější a přirozenější.