V posteli trávíme denně 7 až 9 hodin. Potíš se, tvá pokožka se olupuje, do potahu se z pleti vtírají zbytky použité kosmetiky. Toto vše je ideální potravou pro bakterie, plísně, houby a roztoče. Co se tedy může nacházet v tvé matraci a jak docílit toho, aby se nechtění obyvatelé odstěhovali?
Roztoči - mikroskopičtí pavoukovci, kteří žijí téměř všude. Jde přibližně o 30 000 druhů drobných stvoření, které žijí vedle nás (a na nás), ačkoli je nevidíme. Samozřejmě, že se vyskytují i v povlečení a matracích, kde mají hodně potravy (naši sloupanou pokožku), jakož i ideální podmínky pro rozmnožování (trochu vyšší teplotu - přibližně 25 oC a dostatečnou vlhkost - minimálně 60 %). Jejich nebezpečí spočívá v tom, že přispívají ke vzniku alergií (příčinou alergií jsou jejich výkaly). Roztoče nelze zcela odstranit - museli bychom místnost úplně vydezinfikovat. Je však možné omezit jejich rozmnožování a počet tím, že zredukujeme množství předmětů zachycujících prach (např plyšové hračky, závěsy, koberce, ba i knihy). Pokud jde o postel, je potřeba použít matracový potah (ideálně takový, který omezuje rozvoj mikroorganismů - např. Silver Protect s ionty stříbra), často prát povlečení při teplotě minimálně 60 oC a v zimě větrat polštáře a přikrývky (na slunci se sušit nesmějí, protože sluneční záření a teplo vytvářejí ideální podmínky pro rozvoj a rozmnožování roztočů).
Houby a plísně - především houba Aspergillus. Rozmnožují se ve vlhkém a teplém prostředí, zvláště tam, kde necirkuluje vzduch. Ten, kdo se často potí, v domácnosti má velkou vlhkost a nevětrá povlečení, si může být jist, že Aspergillus se zabydlí v jeho matraci. Ke vzniku plísně v matraci přispívá i nevhodný rošt - např. litá deska nebo deska s malými otvory (používaná často v dětských postelích) způsobuje, že matrace se zdola nevětrá a zadržuje vlhkost.
Bakterie - např. Escherichia coli (zvláště pokud máme doma psa nebo kočku) a jiné gram-negativní bakterie (např. z rodu Salmonella) jsou zodpovědné za různé chorobné stavy - od žaludeční nevolnosti až po těžší projevy.
• používáním vhodného roštu, který je přizpůsoben typu matrace (třeba se vyhnout takovému umístění matrace, které brání přístupu vzduchu - např. lité desce, desce s malým počtem otvorů, jakož i umístění matrace přímo na zem)
• v případě pěnové matrace je třeba vybrat si kvalitní výrobek z pěny s pórovou strukturou (např. HR pěny), která umožňuje vnitřní ventilaci matrace
• používáním potahů, které omezují rozvoj plísní, hub a jiných mikroorganismů - např. s ionty stříbra - Silver Protect; s přírodními aromatickými oleji - Lavender, EUCALYSS; s dřevní celulózou - Lyocell; s bambusem - Bamboo (rovněž je třeba zmínit potahy Greentex vyrobené z přírodní tkaniny s obsahem probiotik, které chrání textilii před alergeny - tato textilie výborně odvádí vlhkost, ničí roztoče a bakterie)
• péčí o potah, která zahrnuje časté praní při teplotě 60 oC při níž dochází k usmrcení roztočů a rozkladu jejich výkalů
• častým větráním a čištěním matrace
• výměnou stran matrace, jejímž prostřednictvím je dosaženo lepší cirkulace vzduchu.
Matrace Viscogreen s potahem Greentex
Není možné zcela odstranit roztoče a zárodky hub z ložnice. Jejich množství v ložnici závisí i od našich hygienických návyků, ba i na počtu knih v ložnici. Bezpochyby je však potřeba minimalizovat jejich vliv na spánek a zdraví.