Umělá inteligence si poměrně rychle hledá cesty do většiny oblastí lidského života. Pomáhá s kreativitou, analytickými procesy, úpravou životního stylu nebo se sportováním. V současné době dokáže pomoci i se spánkem. Kromě toho, že sílu umělé inteligence využívají odborníci zabývající se studiem spánku, slouží i „nevýzkumníkům“. Každý člověk může díky aplikacím v nositelných zařízeních zjistit, jak kvalitní je jeho spánek a jaké změny udělat, aby spal ještě lépe.
Mnozí lidé umělou inteligenci chápou jako nástroj, který má pomoci zejména v práci. „Oddře“ administrativu nebo rutinní opakující se činnosti, a vy pak máte čas se více věnovat důležitějším věcem. Ale díky schopnosti „učit se“ můžete analytické schopnosti AI využít i v momentě, kdy chcete zlepšit svůj život. Především se jedná o životní styl. Dostanete doporučení na míru vaší kondici.
Vylepšení sebe sama se říká biohacking. Co je to biohacking? Tento přístup v sobě kombinuje poznatky z vědy, pomoc technologií a změny, které ve svém životním stylu uděláte vy sami. Díky tomu dokážete své tělo, ale i mysl přimět k tomu, aby fungovaly co nejlépe. Vědomými praktikami a technikami dokážete zlepšit:
Biohacking stojí na 4 základních technikách:
S biohackingem spánku vám pomohou tzv. wearables. Tyto smart doplňky s vhodnou aplikací dokážou kromě jiného měřit hodnoty pojící se se spánkem (můžete se také setkat s pojmem sleep tracking). Díky nim se dozvíte:
Mnohé aplikace dokážou pomoci při relaxaci, dechových cvičeních nebo při řízených meditacích. Některé mohou dokonce přehrát uklidňující zvuky, tzv. bílý šum. Díky naměřeným hodnotám vás zařízení dokáže vzbudit v nejlehčí fázi spánku, což je pro vaše tělo nejpříjemnější. Také vám může doporučit, kdy je nejvhodnější jít spát.
Mezi nejoblíbenější aplikace analyzující spánek patří:
Nositelná elektronika, která hlídá spánkový režim:
Ke každé z těchto vychytávek je dostupná některá z aplikací, která shromažďuje a vyhodnocuje data. Nakonec vám dá doporučení týkající se lepšího spánku.
Obrázek: Chytrá zařízení vám pomohou s meditací před spánkem. Zdroj: Microsoft Designer
Věděli jste, že existují také chytré postele a matrace, které se postarají o váš komfortní spánek? Můžete je připojit do ekosystému vaší chytré domácnosti a režim „spánek“ posunout na vyšší metu. Jak může vypadat režim „spánku“ ve smart domácnosti?
Do postelí a matrací jsou integrované čipy, které sledují:
Stejně jako u nositelných zařízení, i postele a matrace mají svoji aplikaci, díky které vidíte naměřená data. Díky správnému vyhodnocení můžete předejít zdravotním problémům, ale také dostat tipy na lepší spánek. Postel také dokáže rozeznat, pokud jeden z partnerů chrápe. Co s tím udělá? Například zvedne hlavovou část, aby se zvukové projevy zmírnily, případně zcela přestaly.
Další vychytávkou jsou senzory tepla. Postel či matrace vás dokáže zahřívat, nebo naopak ochlazovat. Vždy tak budete spát v dokonalém tepelném komfortu. Chytrá postel se dokáže přizpůsobit vašemu věku, ale také zdravotnímu stavu (těhotenství nebo nemoci, při kterých se hůř dýchá).
V budoucnu se předpokládá, že by se na trh mohlo uvést i chytré povlečení. Například polštář by mohl snímat dech, teplotu, pocení nebo pohyb ve spánku. Peřina by mohla regulovat teplotu podle okolí nebo stavu spáče. Matrace by měly být schopné automaticky upravovat svoji tuhost.
Ne každý má dostatek finančních prostředků pro nejnovější technologické vychytávky a někteří lidé si zkrátka jen nechtějí umělou inteligenci pouštět tak blízko k tělu. Pokud patříte mezi ně, vězte, že i pro vás existuje ložnicové vybavení, které vám dokáže zlepšit spánek.
Obrázek: Matrace z paměťové pěny se přizpůsobí tělu spáče. Zdroj: Materasso.cz
Řada odborníků se ve spánkové medicíně zaměřuje na to, jak mozek ve spánku pracuje, jak spánek ovlivňují různá onemocnění nebo jaký vliv má na spánek prostředí, ve kterém odpočíváte.
Díky nástupu umělé inteligence může spánková medicína mnohem efektivněji vyhodnocovat fyziologická data, která získala ze speciálních zařízení pro studium spánku. AI je přínosná především v:
V jednom z nejčerstvějších výzkumů se tým z Washington University pod vedením Keitha Hengena zabýval aktivitou bdělého a spícího mozku. Přišli na to, že se během spánku v mozku objevují aktivity, které jsou typické pro bdění a naopak.
Bdělý mozek občas vykazuje aktivity, jako by spal. Tomuto jevu začali říkat „zablikání“. Spánkové reakce zkoumali na laboratorních myších. Pokud došlo k „probliku“, když myš spala, projevilo se to třeba tím, že se zvíře poškrábalo.
Dosud byli vědci přesvědčení, že se fáze bdění a spaní v mozku střídají. Díky datům, která pomohla vyhodnotit AI, ale došli k tomu, že se vzájemně prolínají. Od dalšího výzkumu si vědci slibují, že by výsledky mohly pomoci objasnit vývojové poruchy mozku, kvůli kterým dochází k autismu nebo Alzheimerově chorobě.
Analyzovaná data vašeho spaní vám mohou pomoci k lepšímu spánku. Pomocí aplikace vám AI nabídne nejrůznější možnosti, jak upravit svoji spánkovou hygienu. Můžete se dozvědět:
Tak jako všechno, i umělá inteligence má dvě strany. Kromě pozitivní je tu i ta negativní. Ta spočívá v závislosti na datech a informacích, které vám poskytuje aplikace.
Kvůli hodnotám můžete zapomenout poslouchat svoje tělo. Také se můžete cítit úzkostně, pokud nemáte ideální hodnoty. Naměřená čísla a vyhodnocené stavy vás mohou stresovat.
Proto je důležité brát doporučení umělé inteligence jako inspiraci, nikoliv jako dogma. Nezapomínejte poslouchat svoje tělo a řídit se podle toho, co skutečně potřebuje. Řiďte se spíš tím, jaký je váš spánek v horizontu týdnů a měsíců, a nikoliv dní. Dlouhodobý horizont je totiž užitečnější, protože vám ukáže, jak na tom se spánkem jste a co by vám opravdu mohlo pomoci.