Pokud hledáte odpověď na otázku, zda je lepší pružinová, nebo pěnová matrace, jednoznačnou odpověď nedostanete. Při výběru je nejdůležitější to, co od matrace očekáváte. Podle svých požadavků se pak rozhodněte pro jeden z typů.
Jako pružinové se označují matrace, jejichž jádro tvoří kovové či ocelové pružiny. Setkat se můžete se dvěma typy těchto matrací, které se od sebe liší druhem, počtem a použitím pružin. Proto na trhu narazíte na matrace bonellové a taštičkové. Čím se od sebe liší?
Bonellové matrace nahradily starší pružinové matrace, na které si možná pamatujete z prázdnin od babičky. Bonellové pružiny jsou kvalitnější než dříve používané pružiny. Pro jejich výrobu se používá jiná síla drátu a v matraci jsou usazeny jiným způsobem. Kromě toho je jejich počet v matraci vyšší než u starších modelů. V současnosti jich matrace obsahují 100 až 200 kusů.
Bonellové matrace mají pružiny ve tvaru přesýpacích hodin. Jednotlivé pružiny jsou spolu spojeny vlnitým drátem, a tak tvoří jeden celek. Tato celistvost má své výhody i nevýhody.
Taštičková matrace je v současnosti nejmodernější pružinovou matrací. Inovace spočívá ve zpracování pružin, v jejich počtu i způsobu uložení. Taštičkové pružinky jsou v porovnání s bonellovými mnohem menší. V jedné matraci jich na m² může být přes 200, ale také i 1 000 kusů. Každá pružinka je uložena v textilním pouzdře. Textilní pouzdra jsou mezi sebou propojená, což znamená, že při tlaku se stlačí jen ty pružinky, na které se vyvíjí tlak. Proto taštičková matrace nevede pohyb jako matrace bonellové. Spáči se vzájemně neruší.
Taštičkové matrace je možné zónovat. Díky tomu má matrace různé tuhosti, které odpovídají konkrétním částem lidského těla. V oblasti ramen a boků je matrace tužší než u hlavy, kolen a kotníků, takže páteř udržuje v přirozené poloze. Zónování není možné u bonellové matrace.
Obrázek: Pružiny taštičkové matrace jsou uloženy v textilních pouzdrech.
Taštičkové i bonellové matrace se kombinují s dalšími materiály včetně komfortních pěn. Skládají se z vrstvy, která zamezuje protlačení pružin, z pěn a případně přírodních materiálů. Skladba pružinové matrace tedy může vypadat následovně:
Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.
Z hlediska kombinace s roštem se bonellové a taštičkové matrace pokládají na desku nebo pevné laťové rošty. Vzhledem k tomu, že se jedná o vyšší matrace, není potřeba pružný lamelový rošt, jehož pořizovací cena je vyšší než u laťového roštu. Pružinové matrace nepatří na polohovatelné rošty. Pružiny by se polohováním mohly poškodit.
Mezi pružinami je prostor pro dostatečný pohyb vzduchu. Matrace jsou tedy perfektně prodyšné. Nedrží se v nich vlhkost, takže jsou vhodné i pro osoby, které se více potí. Díky dostatečné cirkulaci vzduchu se v matraci netvoří plísně, což ocení nejen alergici. Dobrá prodyšnost umožňuje bezpečné používaní matrací i ve vlhčím prostředí nebo v hůř větratelných místnostech.
Výhody pružinových matrací:
Nevýhody pružinových matrací:
Nabídka pěnových matrací je pestřejší v porovnání s pružinovými matracemi. Existují různé druhy pěn, které se pyšní nejrůznějšími vlastnostmi. Můžete si zvolit, zda dáte přednost matraci jednodruhové, nebo sáhnete po tzv. matraci sendvičové, kterou tvoří různé druhy pěn. Vzhledem k tomu, že má každá pěna jiné vlastnosti, můžete si vybrat přesně takovou matraci, která vyhovuje vašim požadavkům na zdravý a kvalitní spánek. Pěnová matrace může být:
Pokud se rozhodnete pro sendvičovou matraci, kterou tvoří několik pěn, pohlídejte si, aby výrobce při lepení jednotlivých vrstev používal lepidla neobsahující škodlivé látky. Ideální jsou vodou ředitelná a ekologická lepidla.
Obrázek: Sendvičovou matraci může tvořit několik druhů pěn s různými vlastnostmi.
Stejně jako pružinové i pěnové matrace se časem zdokonalily. V 90. letech se pro výrobu používaly termoplastické pěny, které měly hustou strukturu a člověk se na nich zbytečně potil. Moderní pěny se dnes vyrábí zcela jiným způsobem. Mají otevřenější strukturu, takže jsou prodyšnější a nabízejí dokonale komfortní spánek. Některé pěny jsou vyrobeny tak, aby propouštěly maximální množství vzduchu.
V současné době se pěnové matrace nejčastěji vyrábí z těchto materiálů:
Pro pěnové matrace je typické odlehčení tlakových bodů, přizpůsobení se křivkám těla a izolace pohybu. Díky různým tuhostem a možnosti kombinování si můžete vybrat přesně takovou matraci, která odpovídá vašim potřebám. Pěnové matrace je možné zónovat.
Vzhledem k tomu, že jsou pěny pružné, hodí se nejen na lamelové, ale také na polohovací rošty. Kvůli horší prodyšnosti se nedoporučuje kombinace s deskovým roštem.
Jak se říká: sto lidí, sto chutí. Stejně tak je to i s rozhodováním mezi pružinovou a pěnovou matrací. Každému člověku vyhovuje něco jiného, a proto nelze jednoznačně říci, která volba je lepší. Pěnové i pružinové matrace mohou obsahovat přírodní složky.
Matraci si vždy vybírejte podle svých očekávání a podle zdravotních problémů. Ten, kdo trpí bolestmi kloubů, by měl spát na měkčí matraci. Spáčům s nadváhou se doporučuje tužší matrace s vyšší nosností, maximální nosnost 180 kg nabízí tato speciální pěnová matrace. Lidé, kteří se potí, potřebují, aby byla matrace prodyšná. Pro alergiky je vhodná prodyšná matrace z přírodních materiálů.
Podívejte se na naše srovnání výhod a nevýhod obou typů matrací:
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Pěnová matrace | Odlehčuje tlakové body, dokonale se přizpůsobí křivkám těla, existuje velké množství pěn s různými vlastnostmi, možnost zónování, kombinace s polohovacím roštem, možné srolování a snadnější manipulace. | Kratší životnost oproti pružinovým matracím, nevhodná na pevný rošt, nevhodná pro osoby s nadváhou, nevhodné do vlhkých a hůře větratelných prostorů. |
Pružinová matrace | Dlouhá životnost, vysoká nosnost, perfektní prodyšnost, odolnost vůči plísním a roztočům, kombinace s cenově dostupnými rošty, vhodná i do vlhkých prostorů a hůř větratelných místností. | Vyšší hmotnost a horší manipulace, menší výběr, nevhodná na polohovací rošty, nevhodná pro osoby s citlivými klouby. |
Výběr matrace je individuální záležitost. Před pořízením si sepište, co od matrace očekáváte, a podle toho se rozhodněte, zda si ustelete na pružinové, nebo pěnové matraci.