Matrace by se měla měnit každých 7 let. Nemusí být přitom ani proleželá nebo jinak nepohodlná. Matrace předních výrobců se vyrábí z kvalitních materiálů, které v kombinaci s vhodným roštem umožňují kvalitní spánek klidně 20 let. Hlavním důvodem výměny jsou především hygienické aspekty.
Chystáte se kupovat novou matraci a nevíte co dělat se starou? Rozhodně nemusí skončit na sběrném dvoře. Stará matrace může klidně ještě několik let dobře sloužit jako polstrování na terase nebo jako pelíšek pro mazlíčky. Kromě toho může být originálním bytovým doplňkem. Nechte se inspirovat nápady, které vám umožní starou matraci ještě několik let používat.
Matrace by se měla měnit každých 7 let. Nemusí být přitom ani proleželá nebo jinak nepohodlná. Matrace předních výrobců se vyrábí z kvalitních materiálů, které v kombinaci s vhodným roštem umožňují kvalitní spánek klidně 20 let. Hlavním důvodem výměny jsou především hygienické aspekty.
Každou noc zdravý člověk vypotí zhruba 1 litr potu, který zčásti absorbuje pyžamo, povlečení, ochranný potah, ale také matrace. Kromě toho se na matraci usazují mikroskopické částečky lidské kůže, které v kombinaci s potem vytváří optimální prostředí pro množení bakterií, virů, plísní a hub. I pravidelně čištěnou matraci byste proto měli v horizontu 7–10 let vyměnit za novou.
Mezi další důvody výměny matrace patří:
propadání matrace,
nerovnost povrchu,
vydávání zvuků při převracení,
výplň ztrácí své vlastnosti,
po probuzení se cítíte ospalí a neodpočinutí.
Matraci byste měli „nahrubo“ čistit vždy, když vyměňujete ložní prádlo. Termínem „nahrubo“ myslíme vysát ze všech stran a nechat vyvětrat. V rámci generálního úklidu, který se provádí například na jaře, byste měli matraci:
vysát a zbavit ji prachu a viditelných nečistot,
osvěžit jedlou sodou v kombinaci s několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje,
jedlou sodu z matrace vysát vysavačem.
Obrázek: Matraci pravidelně vysávejte.
Pokud se na matraci objeví skvrna jakéhokoliv původu, je nutné ji odstranit co nejdříve. Zvyšujete tak šanci na její úplné vyčištění.
Do velkého čištění se pusťte i v okamžiku, kdy chcete matraci dát do bazaru nebo známým. Ovšem za současné situace, kdy venku řádí pandemie koronaviru, je pečlivější čištění více než vítané.
V rámci udržitelnosti a ekologického chování byste měli zvážit, zda pro matraci nenajdete ve svém domově ještě další využití. Upcyklací ji můžete proměnit v celou řadu užitečných věcí.
Žádná moderní postel se v dnešní době neobjede bez pohodlného čela. Máte doma postel bez čela? Jednoduše si jej vyrobte z matrace, kterou chcete vyhodit. Matraci nejdříve dobře vyčistěte a poté potáhněte příjemnou látkou s designovým vzorem. Nyní ji stačí připevnit na stěnu a užívat si komfortního odpočinku.
Vzhledem k vzrůstající oblibě industriálního, skandinávského nebo boho stylu se na terasách začíná čím dál více objevovat paletový nábytek. Abyste nemuseli utrácet za drahé polstrování, můžete na paletový gauč položit vyřazenou matraci. Stačí na ni ušít nebo koupit nový povlak v barvě, která bude ladit s vaším exteriérem.
Chtějí se s vámi chlupáčci válet v posteli? A víte, že i oni vám do matrace na své srsti nosí kromě nečistot i nejrůznější roztoče? Vyrobte jim ze staré matrace pelíšek. Nejlepší je zvolit matraci pěnovou, ze které snadno vyřežete požadovaný tvar. Na pelíšek ušijte povlak se zapínáním, který budete moci jednoduše vyprat v pračce.
Obrázek: Pohodlný pelíšek, který budou vaši mazlíčci milovat.
Kovové pružinové konstrukce matrací se hodí jako opěra pro popínavé rostliny, ze které vám vznikne úžasná zelená stěna. Další možností je konstrukci natřít oblíbenou barvou a doplnit LED pásky a dalšími světýlky. Vznikne vám tak originální dekorační osvětlení. Na pružiny navíc můžete navěsit korálky, kamínky nebo jiné přírodní materiály.
Pokud si netroufáte matraci využít uvedenými způsoby, můžete ji například prodat nebo darovat. O starou matraci mohou projevit zájem v charitě, ale také třeba v útulcích pro zvířata.
Zkuste se také zeptat známých, zda by o ni neměli zájem. Hodit se může do studentských podnájmů nebo mladým párům, které si zařizují své první bydlení. Po důkladném vyčištění ji můžete pro občasné přespání využít i na chatě. Vždy, když budete matraci někomu dávat, nezapomeňte ji co nejlépe vyčistit.
Na bazarových portálech se můžete rozhodnout matraci prodat. Úspěšnost prodeje podpoříte tím, pokud doložíte čištění matrace profesionálem. Jako požadavek můžete uvést vlastní odvoz staré matrace.
Obrázek: Matrace může další léta sloužit i někomu jinému.
Poslední možností, jak se matrace zbavit, je sběrný dvůr. Matrace patří do velkoobjemového odpadu, a tedy se rozhodně nevyhazuje do běžných kontejnerů na plast. Některá sběrná střediska odpadu nabízejí i možnost odvozu matrací přímo od vašeho domu.
Při výrobě kvalitních matrací výrobci kombinují nejrůznější funkční materiály, které jsou jak přírodního, tak syntetického původu. Matrace se na původní části dá jen špatně rozebrat, a navíc ne všechny části jsou recyklovatelné.
Podle Národní federace prodejců postelí z Velké Británie se každoročně recykluje jen 19 % vysloužilých matrací. Většina končí jako nelegálně vyhozený odpad na černých skládkách.
Tento výrobek doma nikdy nepalte. Matrace se skládá z několika materiálů, z nichž nejdominantnější je plast. Domácím spalováním by do vzduchu unikaly nebezpečné látky. Ve speciálních zařízeních se matrace rozeberou na recyklovatelné prvky a zbytek se zlikviduje pomocí řízeného spalování, díky kterému se nebezpečné látky do ovzduší nedostanou.