Ložnice je místem, kde čerpáte novou energii. Je zcela zásadní pro to, abyste měli sílu na práci, dobrodružství, jednoduše na život. Pokud však uleháte v místnosti, ve které se necítíte dobře, ať už z jakékoliv příčiny, poznáte to zejména na kvalitě spánku. Jak vytvořit správnou Feng Shui ložnici a co si pod tímto pojmem vůbec představit?
O Feng Shui [čti feng šuej] existuje hned několik rozšířených definic, bohužel většina je velmi vzdálená pravdě. Feng Shui rozhodně není typ výzdoby domu či umění rozmístění nábytku a věcí.
Jedná se o metafyzickou vědu, která je jedním z 8 pilířů tradiční čínské medicíny a vychází z taoistické filozofie. Feng Shui učí rozeznávat a pochopit čchi (energii) okolního prostředí. Nejen, že se ji snažíte ovládnout, ale především využít ve prospěch konkrétních cílů vašeho každodenního života. Čchi je přirozenou součástí životního prostředí, proto je málokdy vytvářena designovými objekty vyrobenými strojem.
Ložnice podle Feng Shui proto neznamená pouze vhodné rozmístění nábytku, ale celkové pochopení čchi místnosti, jeho ovládnutí a využití pro kvalitní spánek a harmonickou relaxaci. Abyste toho dosáhli, potřebujete se držet určitých zásad Feng Shui ložnice.
Cílem Feng Shui ložnice je vyvážené a proudící čchi. Proud energie si představte jako řeku, která protéká od vstupu do všech místností. Tato pomyslná řeka by měla být silná, klidná a plynulá.
Pokud je proud energie v ložnici moc rychlý, nebo příliš pomalý, nebude se vám v ní spát dobře. Rychlý tok energie vzniká zejména ve strohém a prázdném prostoru, naopak přeplněné prostory čchi až příliš zpomalují. Právě proto je jedním z prvních pravidel Feng Shui zbavit se všech nepotřebných věcí, obzvláště rozbitých, poškozených či nefunkčních věcí. Všechny tyto „mrtvé“ předměty vám mohou spánek zhoršovat a dle Feng Shui vést až ke spánkovým poruchám.
Postel by měla stát na severojižní ose, což je dle Feng Shui nejklidnějším směrem. Nedávejte ji nohama blízko ke dveřím, kde je nejsilnější proud aktivní energie. Neklidný spánek vám může také způsobit čelo postele. To by mělo být u plné stěny, aby tak chránilo a krylo hlavu.
Postel by měla být snadno přístupná z obou stran, v opačném případě totiž omezíte proudění čchi. Ze stejného důvodu se vyvarujte umístění dekorací, lamp, zrcadel či polic nad hlavou. Feng Shui postel by měla být vytvořena ze dřeva, s pevným čelem a bez úložného prostoru.
Pro harmonii v ložnici používejte pouze uklidňující barvy, které podporují tok energie, a tím zklidňují spánek. Doporučují se jemné, neutrální tóny, jako je šedá či béžová.
Na ložnici je však důležité nahlížet komplexně z hlediska celého bydlení. Dle Feng Shui byste měli ložnici umístit co nejdále od vstupních dveří, záchodu a koupelny.
Ložnice podle zásad Feng Shui tvoří také interiérová designérka Lenka Švachová, která se svému oboru věnuje již od roku 2009. Jaký má podle ní vliv Feng Shui na spánek a celkový život? Jak si vybrat Feng Shui postel či matraci? Přečtěte si exkluzivní rozhovor s certifikovanou odbornicí.
Návrh ložnice dle Lenky Švachové. Zdroj: lenkasvachova.cz
V ložnici trávíme tři čtvrtiny svého života, proto bychom tuto místnost rozhodně neměli podcenit. Pomocí základních metod Feng Shui můžete spánek a celkovou relaxaci několikanásobně zlepšit, nabrat lépe síly do budoucích dní, které píšou příběh vašeho života. Proto byste měli klást důraz na kvalitní matraci i postel. Ložnice by měla být dobře větraná a klidná.
Nejčastější chybou je umístění postele. Velmi škodlivá je například tzv. pozice mrtvoly, která může zkrátit život až o 7 let. Při této poloze vám míří nohy postele přímo proti dveřím.
Mezi další chyby rozhodně patří přítomnost elektrických zařízení, jako jsou například televize, počítače, mobily či elektronické budíky, dále posilovací stroje a pomůcky na cvičení. Ložnice je místem relaxace, odpočinku a intimity. Vyžaduje zcela jiný druh energie, než mají posilovací stroje a elektronika.
Poloha postele je dle Feng Shui zcela zásadní. Zdroj: ketyban.cz
Každý člověk má svou energii – čchi, která proudí jeho tělem. Na druhé straně jsou tu však proudy energií, které jej oslabují. Cílem dobrého Feng Shui je vytvořit v ložnici podmínky pro správně vyváženou a proudící čchi, která přispěje ke spokojenému spánku.
Nejprve bych jim doporučila prověřit historii místa, kde se dům nebo byt nachází. Poté bych zkoumala možný výskyt geopatogenních zón a pozici postele, která je velmi důležitá. Pro klidný spánek je ideální tzv. pozice krále – čelo postele má za sebou pevnou zeď symbolizující oporu v životě a z postele dobře vidíte dveře, kterými se do ložnice vchází. Majitel tak vidí, kdo mu vstupuje do jeho prostoru, tedy i do jeho života, a má dostatek času zareagovat.
Ano, právě díky metodice Feng Shui lze vytvořit příjemný prostor pro život i v malém bytě. Doporučuji použít světlé barvy, např. světle růžovou, které danou místnost opticky zvětší. Vyhněte se zejména modré a černé barvě.
Pokud ložnice sdílí prostor s obývacím pokojem, vytvořte kolem lůžka tzv. magický kruh, což je pomyslný kruh, který aktivujete vždy, když si jdete lehnout. Můžete si pomoci například vonnou svíčkou, kterou zapálíte vždy, když ležíte v posteli. Tím symbolicky změníte místnost z obývacího prostoru na ložnici.
Ideální barvy do ložnice se ve Feng Shui určují podle různých technik, záleží na dané situaci a místě. Obecně jsou do ložnice vhodné barvy v teplých tónech, jako je růžová, béžová, meruňková, světle žlutá. Vsaďte na svou intuici, ta vás vždy dobře navede. Vyhněte se však modré a černé barvě.
Výška postele je velmi individuální. Záleží na vaší potřebě a vkusu. Obecně se doporučuje výška cca 50–60 cm (vč. matrace), díky které se pohodlně dostanete ze sedu do stoje.
Podle zásad Feng Shui jsou to všechny postele bez úložného prostoru, z přírodních materiálů, které vytvořil někdo, kdo byl za svou práci náležitě oceněn, a to nejen finančně. Díky tomu, že dělal svou práci s láskou a potěšením, otiskne se tato dobrá energie do daného výrobku a přenese ji i do vaší ložnice.
Tip: Jak má vypadat postel z pohledu Feng Shui si můžete přečíst zde.
Ano, mohou. Ideální jsou všechny matrace z přírodních materiálů.
Návrh ložnice dle Lenky Švachové. Zdroj: lenkasvachova.cz
Děkujeme Lenko za odpovědi a ať se Vám daří! Podívejte se na další práci Lenky Švachové.