Máte pocit, že spíte vedle lokomotivy? V Polsku chrápe přibližně 13 miliónů lidí, přičemž 70 % z nich jsou muži. Chrápání není nepříjemné pro nejbližší chrápajícího, ale především je nebezpečné pro toho, kdo chrápe. Je třeba hledat a léčit jeho příčinu. Dá se snížit jeho intenzita a hlasitost natolik, aby to nikoho nerušilo?
Hlavní příčinou chrápání je zablokované proudění vzduchu v době spánku, které je způsobené anatomickými změnami v oblasti horní části dýchacích cest (nosu, ústní dutiny, hrdla a hrtanu). Toto zablokování může dokonce vést ke vzniku nebezpečného syndromu spánkové apnoe. Důsledkem je nedostatečné okysličení organismu a z něho vyplývající poruchy – denní ospalost, ranní bolesti hlavy, oslabené fyzické a intelektuální funkce.
Chrápání je (společně s vynecháváním dechu během spánku) hlavním příznakem spánkové apnoe. Pokud se toto onemocnění neléčí, může být velmi nebezpečné. Přečtěte si více o spánkové apnoe.
Chrápání a apnoe není dobré podceňovat, je třeba je co nejdříve diagnostikovat a léčit.
Existuje mnoho metod, i když mnohé z nich nepřináší očekávané výsledky, protože chrápání má opravdu mnoho příčin. Někdy pomůže operace noční přepážky, jindy plastika měkkého patra, nošení ortodontického aparátu v době spánku, nebo odstranění uzdičky. V Jiných případech je třeba spát s přetlakovým přístrojem, který vhání do úst kyslík.
Častěji chrápou lidé s nadváhou, kuřáci a ti, kteří požívají nadměrně alkohol. Neodmyslitelnou součástí léčby je tedy odstranění těchto činitelů.
Vyšší spánková hygiena a lepší podmínky ke spánku přispějí k redukci nepříjemností spojených s chrápáním. Problém sice celkem neodstraní, ale mohou snížit intenzitu chrápání.
Na chrápání má vliv i poloha hlavy v době spánku. Ortopedický polštář, který podepírá krk a tak udržuje hlavu ve vodorovné poloze, je nejlepším řešením. Chybou je spát na vysokých, silných polštářích, které zdvihají hlavu příliš a udržují jí v poloze, při které se napínají krční svaly.
Nejefektivnější odpočinek poskytne tělu poloha na zádech. V případě chrápání však není nejvhodnější, protože může problém ještě zhoršit. Kvalitní matrace z pěny, která se přizpůsobuje tvaru těla (např. Viscogreen, Nightfly nebo z termoplastické pěny), je zárukou kvalitního spánku a poskytne dobrý odpočinek i v poloze na boku. Dobrým řešením jsou také matrace napuštěné eukalyptovým či levandulovým olejem. Ty vylučují uklidňující vůni, která usnadňuje usínání.
Na intenzitu chrápání má vliv i únava a to, co děláme před spaním. Ten, kdo má tendenci chrápat, bude chrápat hlasitěji, když je unavenější. Proto je lepší jít spát tehdy, kdy ještě nejsme úplně vyčerpaní. Mimo toho je potřeba se před spaním vyhýbat pití alkoholických nápojů a kouření. Intenzitu chrápání zesilují i léky na spaní.
Místo toho, abyste šli spát vyčerpaní, plní stresu a napětí, neschopní usnout bez léků, raději se vypravte na procházku, nadýchejte se čerstvého vzduchu a vyčistěte si hlavu. A potom si lehněte do vyvětrané, mírně chladné ložnice.
Náš TIP: Přečtěte manželovi všechna důležitá pravidla správné spánkové hygieny. :)
Kromě dodržení všech vyjmenovaných faktorů by měl chrápající navštívit i ambulanci pro spánkové poruchy, protože chrápání může být v některých případech velmi nebezpečné.