Kvalitní spánek je pro děti naprosto zásadní. Během spánku se vyvíjí a regenerují. Nabírají sílu, aby se mohly po probuzení učit novým dovednostem a poznávat svět. Aby děti dobře spaly, potřebují k tomu správné podmínky. Konkrétně se jedná o matraci, polštář a přikrývku. Zjistěte, co všechno kvalitu spánku dětí ovlivňuje.
Při výběru matrace zohledněte, pro jak staré dítě ji vybíráte. Nároky na matraci pro miminka jsou jiné než požadavky na matraci pro dospívající. Obecně platí, že by děti měly spát na tvrdší matraci, která jejich páteři poskytne dostatečnou oporu. Do postýlky rozhodně nepatří matrace z paměťové pěny. Ta se pod tlakem tvaruje, takže neposkytuje dostatečnou oporu pro správný vývoj dětí.
Kvůli ochraně matrace před vlhkostí a ušpiněním se vyplatí ji opatřit chráničem s nepropustnou vrstvou.
Po výběru správné matrace přijde na řadu výběr přikrývek a polštářů pro kojence. Přemýšleli jste někdy nad tím, kdy a zda dát miminku polštář? Měli byste vědět, že pediatři spaní miminek na polštářích nedoporučují. Polštářek pro miminko do postýlky nepatří zejména ze 2 důvodů:
Kdy se tedy doporučuje pod hlavičku miminka dát polštářek? Až jsou děti starší a začnou si pod hlavu muchlat přikrývku.
Podle odborníků se polštář dává do postýlky 2letým dětem, tedy batolatům. Můžete se ale také setkat s doporučením polštáře až od 3 let. Nejčastěji rodiče polštář dětem dávají v době, kdy dětskou postýlku mění za poloviční nebo klasickou dospěláckou postel.
Zapomeňte však na klasické polštáře o velikosti 50 × 70 cm nebo 70 × 90 cm, na kterých spí dospělí. Polštář pro děti by měl být menší, doporučuje se velikost 40 × 60 cm. Důležité je, aby nebyl příliš vysoký. Správný dětský polštář je menší a nižší. Výhodou je, pokud můžete obsah náplně v polštáři upravovat.
Obrázek: Menší polštářek pro děti.
Velikost i objem polštáře jsou u dětského polštáře důležité kvůli správnému vývoji opěrného aparátu. Polštář by měl sloužit pouze jako podpora pro hlavu a krk, a proto by měl končit v oblasti kolem ramen. Jestliže budou děti spát na velkém a naducaném polštáři, může je bolet hlava nebo krční páteř. Kromě toho může dojít i k nezdravému vývoji těla.
Školákům můžete do postele bez obav dát klasický polštář, na kterém spí i dospělí.
Stejně jako se nedoporučuje polštářek pod hlavičku miminka, nedoporučuje se novorozencům ani přikrývka. Při mávání ručičkami a nožičkami by si dítě mohlo peřinku přetáhnout přes hlavičku a udusit se. Proto se v prvních měsících doporučuje, aby miminko spalo v zavinovačce nebo spacím fusaku.
Obrázek: Pro novorozence je lepší zavinovačka.
Až dítě povyroste, můžete zavinovačku vyměnit za dětskou přikrývku. Vybírejte takovou, která bude prodyšná a dítě se pod ní nebude potit. Batolatům se obvykle pořizuje přikrývka s rozměry 90 × 130 cm. Děti, které jsou starší 4 let a spí už v klasické nebo větší dětské posteli, mohou mít stejnou peřinu jako rodiče. Nejčastěji se jedná o rozměr 140 × 200 cm.
Obrázek: Přikrývka pro děti.
Přikrývky pro miminka se liší podle toho, zda je budete používat v chladnějších či teplejších měsících. Při výběru dbejte také na zimomřivost dítěte. Pokud je dítě horkokrevné a neustále se odkopává, můžete zvolit tenčí přikrývku. V případě, že je dítko studené na zátylku nebo má lehce promodralé rty, zvolte přikrývku teplejší.
Polštáře a přikrývky se vybírají nejen podle rozměrů, ale také podle výplně. Výplň hraje důležitou roli zejména v rodinách s alergikem. Pro alergiky jsou vhodnější především syntetické výplně a možnost prát lůžkoviny alespoň na 60 °C, kdy dochází ke zničení bakterií a roztočů. Lůžkoviny alergiků by se měly sušit v sušičce. Venku by se do nich mohly opět dostat alergeny.
Jaké materiály výplně jsou nejčastější?
Dobrá rada: Při výběru polštářů a přikrývek dbejte na to, aby se snadno udržovaly. Materiál by měl být kvalitní a stálý. Výplň by se neměla drolit ani zmenšovat svůj objem. Nejlepší jsou lůžkoviny, které vyperete doma.
Zdravý a regenerační spánek dětí je zásluhou nejen kvalitní postelové výbavy, ale také hygieny. Aby vaše dítko spalo v čistém prostředí, je potřeba o lůžkoviny a matraci správně pečovat.
Obrázek: Kvalitu spánku ovlivňuje také hygiena prostředí.
Abyste životnost matrace maximálně prodloužili a zároveň předcházeli zbytečnému znečištění, opatřete ji pratelným potahem a chráničem. Kromě toho matraci pravidelně otáčejte a poctivě vysávejte každých 14 dní. Čas od času nechte matraci provětrat. Matrace pro děti se doporučují měnit každých 5 let, a to z důvodu hygieny i měnících se potřeb dětí. U dospělých je tento interval o 2 roky delší.
Jestliže dítě matraci počůrá, proveďte čištění touto směsí:
Ingredience dobře smíchejte a směs naneste na znečištěnou část. Skvrnu nedrhněte. Vlhké místo nechte uschnout.
Při praní se držte rad výrobce. Podle symbolů na štítku poznáte, zda můžete prát lůžkoviny doma, nebo je máte odnést ke specialistovi.
Péče o lůžkoviny se liší podle typu materiálu. Jak prát peřiny či přikrývky z dutého vlákna? Jednoduše je dejte do pračky a perte v jemném pracím prostředku. Pamatujte, že duté vlákno nasaje vodu a nabude na objemu, proto by měl být buben zaplněný jen do třetiny.
Polštáře z paměťové pěny nepatří do pračky ani sušičky. Perou se ručně s pomocí tekutého prostředku. Lůžkoviny s péřovou výplní se nejčastěji nosí do čistírny. Pokud to výrobce dovoluje, můžete peří prát i doma, ale pouze v přípravku určeném na peří, který neodmašťuje.
Správně vybraný polštář, přikrývka a matrace se podepisují na kvalitě spánku. Připravte svým dětem nejlepší možné prostředí pro odpočinek.