Pohodlné místo ke spánku je důležité, ať jste kdekoliv. Na dovolené u moře, v karavanu na cestě po Evropě, anebo ve stanech či chatkách v naší milé vlasti. Co si vzít s sebou do lesa na spaní, jak se vypořádat s nedostatkem lůžek pro návštěvu a kde všude se dá poměrně pohodlně vyspat?
Vyspěte se do růžova i tam, kde nemáte zrovna stejné podmínky, jako ve vaší luxusní ložnici, ve které na vás čeká postel s kvalitní matrací. Ve finále pak můžete klidně zjistit, že pro pohodlné přespání vlastně postel ani nepotřebujete. O to větší je to pak dobrodružství!
A teď nemluvíme o tom, když usnete v tramvaji při noční cestě domů. Lidská vynalézavost nezná hranic, a proto si dnes můžete pospat na vskutku různorodých místech.
V Tokiu třeba vymysleli knihovno-hotel Book and Bad. Zkrátka ubytovací zařízení, které poskytuje svým hostům knihovnu s bohatým výběrem titulů, a to jen pár metrů od lůžka, které je umístěno do regálů s knihami. Jste-li vášnivým čtenářem, pak ale asi jen tak neusnete.
Obrázek: V regálu s knihami: spát se dá vlastně kdekoliv. Zdroj: Boredpanda.com
K odpolednímu zdřímnutí nepotřebujete postel. Zdaleka! Mnohdy vám postačí i věci, které by vás na první dobrou nenapadly, a které si klidně můžete s sebou sbalit do batůžku.
Třeba houpací síť neboli hamaka. Název hamaka nebo také hamak byl převzat z indiánského kmene původních obyvatel ostrova Haiti a v překladu znamená „rybářská síť“. V minulosti byla používána zejména námořníky a posádkou na lodi, pro její hmotnost a skladnost ji využívají ale i cestovatelé.
Obrázek: Houpací síť nebo hamaka: pro české lesy jako stvořená.
Hamaka má nespočet výhod. Připravenou ke spánku ji máte rychle, je prodyšná, není vůbec náročná na místo, lze ji rozložit i v českých lesích, je lehká… a mohli bychom pokračovat.
Proč vyměnit postel za hamaku? Spaní v hamace vám přinese volnost a lehkost. Vědět, že se můžete vyspat (téměř) kdekoliv, je ohromně osvobozující, navíc houpání příjemně uklidňuje.
Sbalit spacák, karimatku a jen tak vyrazit do přírody a usínat pod hvězdami, to je klasika, která jen tak neomrzí. Může se vám ale vymstít. Nezapomeňte se teple obléci nejlépe ve vrstvách, sbalit kvalitní spacák do nízkých teplot, karimatku a bude se vám spát jako v bavlnce. Pro všechny případy se určitě vyplatí vzít i plachtu neboli celtu, kterou můžete uvázat mezi stromy. Poskytne vám dostatečný prostor v případě, že vás potká nepříjemný déšť nebo bouřka.
Možná vás napadá otázka, zda je spaní pod širákem u nás vůbec povoleno. České zákony přenocování venku v přírodě umožňují. Nesmí se ale jednat o dlouhodobý pobyt. Za přespání se pak považuje spaní ve spacáku a karimatce nebo v hamace. Stanování na jeden a více dnů je u nás umožněno ve vyhrazených lokalitách, případně tam, kde vám táboření povolí majitel pozemku.
Myslete ale i na to, že by na místě ráno po vašem odchodu neměly zůstat žádné stopy po vaší přítomnosti. Přejeme nebe plné hvězd a žádné přeháňky.
Futon je tvrdá matrace, která má svůj původ v Japonsku. Vizuálně se jedná o prošívané matrace v dřevěném rámu, které se přes den dají srolovat do válu. Východní styl spaní je totiž od toho našeho dost odlišný. Kvůli vysokým cenám bytů se v Japonsku naučili šetřit prostorem.
A protože málokdo si může dovolit klasickou prostornou ložnici, těší se stále větší oblibě jednoduché srolovatelné futonové matrace, které před spaním rozložíte a ráno zase uklidíte, přičemž nepřijdete o vzácný prostor v bytě.
Obrázek: Tradiční futon: pro netradiční poležení. Zdroj: biano.cz
Kromě skladnosti má futonová matrace ale řadu dalších výhod – je šetrná k životnímu prostředí, odpuzuje různé druhy bakterií a plísní, dokáže přirozeně odvádět vlhkost a navíc preventivně působí proti bolesti zad a přispívá také k jejímu odstranění.
Kromě typických skládacích matrací můžete své hosty uložit na kvalitnější plochu. Zkuste třeba rozložitelné výklopné lůžko, které přes den uložíte do skříně. I tady si můžete zvolit kvalitní matraci a nemusíte se spokojovat s molitanovou výstuží.
Příliš nedoporučujeme nafukovací matraci. Návštěvy nevypadají druhý den spokojeně. :)
Obrázek: Matrace nebo výklopné lůžko: pro vaše hosty. Zdroj: biano.cz
V menších bytech nebo garsonkách, kde nemáte jinou možnost, než uložit své hosty do obývacího pokoje, se nabízí využít na spaní rozkládací sedačku. Důležitým parametrem je velikost – délka spací plochy by měla být stejně jako u standardních postelí minimálně 200 cm. Šířka pak záleží na prostoru a vaší preferenci, nejkomfortnější je 180 cm široká spací plocha.
Pokud se nebude jednat o příležitostné přespání, ale víte, že sedačku budete rozkládat často, zaměřte se při výběru pohovky na rozkládací mechanismus. Ten by měl být plynulý. Pro časté spaní je pak nejpraktičtější rozkládací systém s celistvou matrací. Počáteční investice je sice vyšší, ale takové sedačky vám vydrží déle a spaní na nich bude o poznání pohodlnější.
Obrázek: Gauč, pohovka, sofa: pro každou návštěvu. Zdroj:biano.cz
I v pohodlném křesle můžete sladce usnout po náročném dni, anebo s dítkem v náručí. Raději ale v křesle nespěte celou noc, ráno by vás mohla pěkně bolet páteř. Ani návštěva nebude ze spánku v křesle nadšená. Na druhé straně, když je nejhůř…
Obrázek: Křeslo: když je nejhůř. A jen na šlofíka. Zdroj:materasso.cz
Vyberte si svou dovolenou podle královské postele a vychutnejte si spánek jako na obláčku. Designová a ručně vyráběná postel Le Chomat vám přinese doslova královské sny. Hotelový business je na kvalitním spaní a krásném designu velmi závislý, tak proč si jednou nedopřát královský spánek?
Obrázek: Designové postele: jako princezna na hrášku. Zdroj: lechomat.com
Možností, kam složit hlavu, je celá řada. Nebojte se zkusit něco netradičního. Od výletu do přírody a spánku v houpací síti, hamace nebo ve spacáku, po dovolenou u přátel či naopak poskytnutí přístřeší kamarádům nebo rodině z daleka. A aspoň jednou za život si určitě dopřejte spánek v luxusní designové posteli.