Nedá vám spát právě teď nebo už delší dobu vrzání postele? Nemůžete kvůli tomu spát, je vám trapné, že to budí vašeho partnera a možná to slyší i sousedi? Přemýšlíte nad tím, čím by to asi mohlo být? Pojďme to spolu vypátrat a najít řešení.
Obrázek: Vrzající postel ruší nás i sousedy.
Za vrzající postel se nemusí nikdo stydět, důležité je zjistit, co za tím vězí. Vrzat totiž může i úplně nová postel, kterou jste si nedávno pořídili, a příčin může být hned několik.
Než se ji vydáte jako vadnou reklamovat, zkuste zjistit, co konkrétně vrzání způsobuje. Vrže vám vaše dřevěná postel jen párkrát do roka? To může být způsobeno změnou počasí, přechodem mezi suchým obdobím, kdy se míň větrá a víc topí, a vlhčím obdobím. Dřevo totiž neustále pracuje.
Možná jste umístili postel na jiné místo, kde vrzání způsobuje spíš podlaha než nekvalitní postel. Příčinou nepříjemných zvuků může být také nerovná nebo hladká podlaha, po které postel může klouzat. Zlepšit situaci můžete vyrovnáním nerovností podložením nohy postele nebo podlepením protiskluzovým filcem.
Podívali jste se pořádně do úložného prostoru, zda tam není něco, co by mohlo dřít, vadit a způsobovat vrzání? Třeba je to jenom o kousek posunutý šuplík pod postelí, nebo jste tam uložili něco příliš velkého, co teď přečuhuje a vadí hladkému otvírání.
Nechcete čekat, až se vaše postel sama přihlásí, že něco není v pořádku? Máte postele z dřevěného masivu, čalouněné postele, kovové postele nebo postele z dřevotřísky?
V žádném případě neuděláte chybu, když jednou za rok potřete spoje vaší postele olejem nebo silikonovým sprejem. I tímto způsobem se můžete preventivně vyhnout nepříjemným zvukům z vaší ložnice.
Zjistit, co přesně v posteli vrže, může být docela detektivka. Pátrání se ale může vyplatit, protože náprava může být docela snadná a levná. A to už za to stojí, ne?
Pro zkoumání zvolte nejklidnější část dne, abyste dobře slyšeli, odkud přesně nepříjemné zvuky přicházejí. Zaměřte se na každou část postele zvlášť. Sundejte matrace a rošty. Pak zatlačte na jednotlivé rohy. Nejčastěji jsou to právě ony, které vydávají nepříjemné zvuky. Povolte rohové spoje, promažte je vazelínou, obyčejnou svíčkou nebo mýdlem, nebo můžete použít silikonový olej ve spreji. Pak znovu utáhněte a je to.
Obrázek: Vrzat může postelový rošt. Zdroj: Materasso.cz
Pokud to nejsou rohy, bývá další nejčastější příčinou vrzání pohybující se postelový rošt. Promažte proto všechny styčné plochy, které by mohly zvuky způsobovat, podpěry bočnic a středové výztuhy u dvoulůžek. Po určité době tento postup opakujte. V případě, že máte pouze rošt laťový, zkontrolujte, zda se latě nepohnuly směrem k sobě a nedřou vzájemně o sebe. U většiny případů se důkladným promazáním vrzání odstraní. Problémy dělají často nejlevnější rošty, které jsou pouze připevněny k sobě textilním páskem a mají tendenci se pod matrací posouvat.
Na lamelových roštech bývají umělohmotné posuvné jezdce. Někdy se stane, že se časem posunou úplně k sobě a potom vržou o sebe, popřípadě vržou uvolněné lamely. U starších nebo déle používaných roštů mohou vrzat „patky“ lamel, nebo mohou být prasklé. V tomto případě je nutné vyměnit vadnou patku nebo stačí konce lamel (ta část, která je vložena do gumové patky) potřít tuhým mýdlem.
Pokud se odírají dřevěné části vzájemně o sebe, nejčastěji lamelový rošt a rám postele, můžete také místa tření podlepit měkkou páskou. Dá se použít těsnění do oken, páska na koberce nebo samolepicí měkká molitanová páska. Svou službu vám prokážou i obyčejné noviny. Nastříhejte si z nich asi 5 cm dlouhé a 2 centimetry široké proužky, které pak několikrát přehněte, až vám vznikne malý čtvereček. Ten pak vložte pod lamely v místě, kde se dotýkají rámu postele.
Možná jste při svém průzkumu zjistili, že kromě vrzání je vaše postel stará, už vám nevyhovuje a chtěli byste novou. Máte asi představu, jak by měla vypadat, aby se vám hodila k vašemu stylu. Ale víte taky, že nejdůležitější části, o které byste se měli zajímat v první řadě, nejsou vidět? Jsou to rošt a matrace.
Jen na správném roštu bude matrace dostatečně odvětrávaná a optimálně rozloží tlak, který je na ni vyvíjen. Zvolit můžete rošt pevný laťkový, lamelový nebo polohovací. Výběr kvalitního roštu závisí na vaší hmotnosti, na ceně, na matraci, na zdravotním stavu apod.
Levnější laťkový rošt se hodí pod pružinové matrace nebo pod tužší pěnové matrace.
Lamelový rošt si pořiďte pod pěnové matrace. Vyrábí se i v dražší polohovací variantě, do vybrané polohy ho dostanete buď ručně, nebo pomocí elektrického motorku.
Výklopný rošt využijete u postele, kde je úložný prostor, abyste se do něj dostali a mohli si ustlat.
Koupili jste novou postel a přemýšlíte, co udělat s tou starou? Podle toho, v jakém je vaše stará postel stavu, máte několik možností: